Uudised
Töötajad
Kogud
Andmebaasid
Näitused
Ajalugu
Haridus
  Elu areng Maal
  Kivimid ja mineraalid
  Eesti maavarad
  Eesti geoloogiline ehitus
  Geoloogilised vaatamis-
väärsused
  Eesti mullad
  Meteoriidid
Lingid
English
Kaande meteoriit

Kaande meteoriidisadu (tuntud ka Oeseli nime all) leidis aset 11. mail (29. aprillil vana kalendri järgi) 1855. aastal Saaremaa looderannikul Merise külas Kaanda talu maadel. See oli esimene meteoriit Eestis, mille langemisest on meieni jõudnud nii pealtnägijate kirjeldused kui ka võimalus meteoriidikilde leida.

Kõige lähemalt nägi meteoriidi langemist Jaan Melow Kaandast. Ta kirjeldab seda alljärgnevalt: "Reedel, 29. aprillil, umbes kell 2 päeval istusin oma maja lähedal pingil. Puhus tugev idatuul, taevas oli selge ja päike paistis. Äkki kostis idast vali äikesesarnane mürin, mis kuuldus kuus korda. Pärast iga mürinat kostis õhus vilina moodi heli ja merre ulatus must triip. Seitsmenda mürina ajal, mis oli tugevam, kui kõik eelmised, kukkus midagi suure jõuga maapinnale. Enne seda kuulsin läheduses tugevat vilinat ja arvasin, et tegemist on ülelendava kahurikuuliga. Jooksnud mere kaldale, kuhu kuul võis olla langenud, leidsingi 1 jala läbimõõduga kivi, mis oli jätnud maapinda 3/4 küünra sügavuse lohu, läbimõõt umbes poolteist jalga (meetermõõdustikku ümberarvestatult: kivi läbimõõt 30 cm, lohu läbimõõt umbes 45 cm ja sügavus 40 cm).

Kaande meteoriit (foto 1) kuulub harilike kivimeteoriitide hulka ja sisaldab iseloomulikke kuni 0,25 mm läbimõõduga oliviin-hüpersteenseid kerakesi - kondreid.

a b
Foto 1. Kaande meteoriit: a - sisevaade, b - koorik

Ülevaade on koostatud Reet Tiirmaa 2002. aastal Tallinnas ilmunud raamatu "Meteoriidid ja meteoriidikraatrid" järgi; koostanud ja pildistanud Mare Isakar 2003