Kodukaku kodune elu
jutus, pildis ja hääles
Kodukakku peetakse tarkuse sümboliks. Öökulli pidasid vanad roomlased oma tarkusejumalanna Minerva linnuks - öökulli austati kui tarkuselindu (F.Jüssi). Ka vanadel kreeklastel oli kakk tarkuse sümboliks (A.Särg). Rahvapärimuste järgi ennustab ta õnnetust, kui ta tare akna lähedale lendab. Uhuutab ta õhtul, tuleb teist ilma. Kui ta huikab, saab pulmi, kui ta nutab, saab matuseid. On peetud ka hauavaikuse rahukujuks (K.Põldma). Nimetused: suurispeakull, öökull, kakk, hiirekakk, õnnetuse- ja leinakull (M.Mäger).
Häälitseb heledamalt kui muud öökullid. Tavaliselt teeb emalind enne keskööd läbitungivalt valju ning klähvivat "kvuik-kvuik-kvuik" ehk "kuvit-kuvit-kuvit"häälitsust (M.Mäger). Widemann nimetas kodukakku kuvik-uks, matkimaks tema õõnsat häälitsust paarimisajal. Tuntud on tema  uluv  "huuhuuhuu", sekka naksutavad helid. Kevadlaulu kuuldub parkides, metsatukkades, kalmistutel ja äärelinnades juba veebruarikuus. Nuuksumist ja nutuhääli oskab kodukakk tekitada nii kevadel kui sügisöödel (F.Jüssi).

..

Kodukakk on Eestis üldlevinud ja tavaline haudelind kõigis piirkondades, v.a. ultuslikud metsaalad. Elupaigana eelistab ta aga lehtpuistuid. Eestis pesitseb vähemalt 500 paari (Randla, 1976). Kõige sagedasem inimasulate lähedust mitte põlgav öökull, kes asub meelsasti sobivasse pesakasti, lakka või pööningule (ka Tartus Toome pargis varemete vahel).Teda võib kõige sagedamini kodude juures kuulda.

Tegutsemine aktiivne peaaegu ainult öösiti, kui lennul sirutab laiali tiivad ja mitte kuigi pika saba. Kuuvalgetel öödel teeb ta jahilende madalas maapinna kohal.
 
Toiduks tarvitavad kodukakud närilisi (hiiri), ka konni, sisalikke, mutte või oravaid, suuri põrnikaid, näljaga väikesi linde.
 
Pesitsemine algab märtsis. Puuõõnde peidetakse munad,(pesa ei vooderdata). Pojad, keda on 2-4, kooruvad aprillikuus ja hakkavad näljastena toitu nõudma. Mõlemad vanemad hoolitsevad poegade toitmise eest. 1,5 kuu pärast järglased lennuvõimestuvad ja pesast lahkuvad juuni keskpaiku. Karmidel talvedel hukkub palju kodukakke.

 

Tagasi algusesse