Algas vastuvõtt Tartu ülikooli doktoriõppesse

Alates tänasest, 10. juunist saab SAIS-i vahendusel esitada avaldusi Tartu ülikooli doktoriõppesse kandideerimiseks. Paberil avaldusi on võimalik esitada 10. juunist 21. juunini teaduskondade dekanaatides.

Tartu ülikoolis saab doktorantuuris õppida üheksas teaduskonnas ja 35 õppekaval. Tartu ülikooli doktoriõppe peaspetsialisti Reet Maritsa sõnul ei nõuta kandideerimiseks enam juhendaja nõusolekut: „Kandideerimiseks peab esitama avalduse, eelmise õppeastme diplomi ja akadeemilise õiendi ning isikutunnistuse või passi,“ lisades, et vastavalt erinõuetele tuleb osadel üliõpilaskandidaatidel esitada ka täiendavaid dokumente.

Vastuvõtt doktoriõppesse toimub paremusjärjestuse alusel, mis kujuneb õppekavale kehtestatud vastuvõtutingimuste täitmisel saadud punktide põhjal. Vastuvõtutingimusteks võivad olla eelmise õppeastme keskmine hinne ja/või sisseastumiseksam.

Uuel õppeaastal ei jagata õppekohti enam riigieelarvelisteks ja riigieelarvevälisteks, millest tulenevalt on doktorantuuri vastuvõetavate õppekohtade arv fikseeritud vastavalt riigi poolt doktoriõppele suunatud summadest. 2013/2014. õppeaastal võetakse Tartu ülikoolis vastu 170 doktoranti. Doktorandil on õigus valida endale koormus, millega ta õppima asub: „Eksternina, osakoormusega õpinguid alustades või osakoormusesse langedes tuleb maksta õppetasu 50 eurot semestris,“ sõnab Marits, lisades: „Alates 2013. aastal sisseastunutele makstakse igale täiskoormusel õppivale doktorandile ka doktoranditoetust.“

TÜ keskkonnatehnoloogia doktorant Siiri Suursoo leiab, et Tartu ülikool on Eesti mõistes küll suur ülikool, kuid maailma mastaabis parajalt väike: „Sellel on mitmeid eeliseid - doktorandina saad oma töörühmas ise rohkem ära teha ja tunda oma panuse väärtust.“ Suursoo sõnul annab doktorantuur Tartu ülikoolis võimaluse teha koostööd oma ala tippudega nii Eestist kui ka välismaalt: „Kindlasti kohtuvad tulevased doktorandid oma teadus- ja õppetööd tehes paljude inspireerivate inimestega!“

Avaldusi saab esitada 10.–21. juunini teaduskondade dekanaatides või interneti-aadressil www.sais.ee. Teaduskondade nõukogude otsused üliõpilaskandidaadi vastuvõtmise kohta selguvad 5. juulil 2013.

Tutvu doktorantuuri õppekavadega ja loe lisa TÜ doktorantuuri sisseastumise põhimõtete kohta.

Lisainfo: Reet Marits, TÜ doktoriõppe peaspetsialist, tel: 737 5624, e-post: reet.marits@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja