Arheoloogid otsivad viise koolitundi pääsemiseks

26. ja 27. märtsil toimub Taevaskoja turismi- ja puhkekeskuses kevadkool, milles TÜ arheoloogid ja haridusteadlased otsivad viise arheoloogia tutvustamiseks üldhariduskoolide õpilastele.

Kevadkooli üks korraldajatest arheoloogiamagistrant Viire Pajuste rääkis, et arheoloogia pakub võimalust avardada ühiskonna silmaringi kultuuripärandiga seonduvate probleemide osas. "Arheoloogia on mitmekülgne, arheoloogia on põnev. Meie ülesanne on see inimestele põnevaks teha. Ja miks koolis? Seepärast, et koolil on suur roll noorte maailmapildi kujundamisel," selgitas Pajuste.

Tänavune kevadkooli moto "Ülemaks kui hõbevara…" väljendab vajadust pöörata tähelepanu arheoloogia teemade käsitlemisele ennekõike ajalootunnis, kuid ka nendes ainetes, mis esmapilgul arheoloogiaga kuidagi ei seostu: näiteks tööõpetuse- või meediatunnis.

Pajuste sõnul kuuleb kevadkooli seminarides arheoloogide, õpetajakoolituse üliõpilaste, töötavate õpetajate ja muuseumipedagoogide vaatenurki sellest, kuidas oleks võimalik erinevaid distsipliine ühendades teha arheoloogia kui teadus õpilastele mõistetavaks ning põnevaks.

Nii räägivad Tallinna Arte Gümnaasiumi õpetajad Arvis Kiristaja ja Tiit Kobrusepp võimalustest, kuidas võiks juba 5. ja 6. klassi tööõpetuse tunnis muinastehnoloogiatega tutvust teha läbi algeliste käsitööriistade meisterdamise.

Tromsø Ülikooli visuaalantropoloogia magistrant Tanel Saimre peab kevadkoolis aga ettekande teemal "Kühvelkino: kuidas videokaameraga arheoloogiateadmisi kühveldada". Saimre räägib video kasutusvõimalustest arheoloogia õpetamises. Lisaks seminaridele toimuvad pedagoogide ja arheoloogide töötoad, mille ajurünnakute tulemusel sünnib koolinoortele mõeldud arheoloogiat tutvustav infovoldik.

Arheoloogia kevadkooli korraldavad Tartu Ülikooli arheoloogiamagistrandid koos mõne teise valdkonna tudengite, õppejõude, teadlaste ja huvilistega, et leida ühiseid puutepunkte, probleeme ning võimalusi distsipliinideüleseks koostööks. Varasematel aastatel on ühisseminare peetud ajaloolaste, keeleteadlaste, geograafide, etnoloogide, usundiloolaste, folkloristide ja ajakirjanikega. Tänavune kevadkool on järjekorras kaheksas.

Kevadkooli koduleht: www.kevadkool2011.edicypages.com

Lisainfo: Viire Pajuste, kevadkooli korraldaja, tel +372 55 48 781, vpajukas@ut.ee; Ingrid Ulst, Kevadkooli korraldaja, tel +372 50 29 724, ingrid26@yahoo.com

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja
737 5683, 515 0184
avalik@ut.ee
www.ut.ee