Baltic TRAM muudab teadustaristute kasutamise ettevõtjasõbralikumaks terves Läänemere regioonis

Tartu ülikool osaleb läänemeremaade koostööprojektis „Baltic TRAM“, mille eesmärk on parandada teadusinfrastruktuuride ning ettevõtete töist suhtlust.
 

26. oktoobril toimus Hamburgis projekti avakonverents, kus arutati akadeemia ja ettevõtjate koostöö probleeme eesmärgiga suurendada innovatsiooni Läänemere piirkonnas. Projekti raames luuakse igasse osavõtvasse riiki ettevõtete ja teadusinfrastruktuuride koostöö kontaktpunktid (Industrial Research Center – IReC), mis hakkavad toimima liidesena ettevõtjate ning teadusinfrastruktuuride vahel, ühendades need ühtselt toimivaks võrgustikuks. Ettevõtjatele pakutakse konsultatsiooni ning ligipääsu teadusinfrastruktuuridele, et neil oleks võimalik oma ideid ja tooteid mõõta ning katsetada.

„Hiljutiste investeeringute tulemusena on Tartu ülikool välja arendanud rahvusvaheliselt konkurentsivõimelise teadus-ja tehnoloogia taristu, mis rahuldab nii teadlaste kui ka ettevõtjate vajadusi teatud valdkondades. Läbi Baltic TRAM’i võrgustiku avaneb Eesti ettevõtjatele Läänemere piirkonnas juurdepääs uurimistaristule, mida Eestis ei ole või mille võimalused ei võimalda kogu ettevõtete arengupotentsiaali realiseerida. Baltic Tram’i tegevus harmoniseerub siseriiklike pingutustega ettevõtetega koostöö suurendamise osas,“ ütles Tartu Ülikooli teadusprorektor Marco Kirm.

TÜ füüsika instituudi tööstussuhete ekspert Ott Rebane pidas oluliseks jõuda uurimisvõimaluste infoga kohalike ettevõtjateni: „Väga oluline on, et info Läänemere riikide teadustaristu kasutusvõimaluste kohta jõuaks arusaadaval moel meie ettevõtjateni. Nagu ka lõppenud konverentsil tõdeti, pole tihtipeale ettevõtjad üldse teadlikud teadustaristu pakutavatest arenguvõimalustest ega seonduvast maksumusest. See on olukord, mida Baltic TRAM püüab parandada.“

Projekt kestab 2016 märtsist kuni 2019 alguseni. Projekti juhib DESY (Deutches Elektronen-Synchrotron, Saksa Elektronsünktrotron) tihedas koostöös 15 projektipartneriga, sealhulgas Tartu ülikooliga ning viie assotseerunud organisatsiooniga tervest Läänemere piirkonnast. Baltic TRAM projekt baseerub eelmise seonduva projekti, ScienceLink, tulemustel.

Lisainfo:
Ott Rebane, TÜ FI tööstussuhete ekspert, 56 299 145, ott.rebane@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689