Botaanikaaia rajaja saab mälestusmärgi

Prof Germanni töö Tartus algas 1802. aastal, kui ta kutsuti taasavatud Tartu Ülikooli esimeseks üldise loodusteaduse ja botaanika professoriks. Aasta hiljem asutas ta Vanemuise tänavale praeguse loodusteaduste õppehoone vastu botaanikaaia. Vaid aasta pärast asutamist kasvas ülikooli botaanikaaias 1121 liiki taimi.

1806. aastal kolis botaanikaaed prof Germanni juhtimisel oma praegusele asukohale Laial tänaval, kuhu aasta möödudes ehitati praegune aiandi peahoone ja kasvuhoonete maja. "See on selle mehe teene, et Tartu Ülikooli botaanikaaed üldse rajati," ütles botaanikaaia direktor Heiki Tamm.

Lisaks botaanikaaia rajamisele hoolitses prof Germann ka Toomemäe haljastamise ja puhkepargiks kujundamise eest, tegi teadustööd ning kogus oma looduskabineti tarvis erinevaid eksponaate. Viimastel oli oluline roll ka ülikooli loodusmuuseumi rajamisel.

Professor Germann suri 1809. aasta 28. novembril 35-aastasena Tartus tuberkuloosi. "Ta tegi väga lühikese ajaga ära väga suure töö," rääkis Heiki Tamm. "1809. aastal kasvas botaanikaaia kollektsioonides juba 4586 liiki taimi."

Botaanikaaia rajaja bronksbüsti valmistas skulptor Mati Karmin. Skulptuur kujutab endast Germanni raamatute ja tema käel istuva linnuga, mis iseloomustavad eri suundi, millega teadlane Tartus tegeles. Muu hulgas jõudis Germann avaldada 8 teadustööd ning korraldas koos üliõpilastega ekspeditsioone Liivi- ja Eestimaale, Mogiljovi kubermangu ja Valge mere äärde.

Gottfried Albrecht Germann sündis 19. detsembril 1773. aastal Riias. Aastatel 1782–1792 õppis ta Riia Toomkoolis ja seejärel 1792–1795 Saksamaal Jena, Würzburgi, Berliini ja Kieli Ülikoolides. 1796. aastal kaitses ta Kieli Ülikoolis meditsiinidoktori kraadi. Õpingute ajal täiendas G.A. Germann end Kielis G.H. Weberi juures botaanika alal. Germann oli ka Jena Loodusuurijate Seltsi asutajaliige aastast 1793.

Lisainfo: Heiki Tamm, Tartu Ülikooli botaanikaaia direktor, tel 510 2085, e-post: heiki.tamm.001@ut.ee

Mehis Tuisk
pressiesindaja