Doktoritöö: Olmereovee saastatust saaks mõõta kordades kiiremini

Reedel, 1. aprillil kaitseb Siiri Velling TÜ loodus- ja tehnoloogiateaduskonnas oma doktoritööd "Microbial BOD biosensor for wastewater analysis" (Mikroorganismidel põhinev BHT biosensor reovee analüüsimiseks).

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38723","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Siiri Velling uuris oma doktoritöös uudset meetodit, millega saab määrata orgaaniliste ühendite sisaldust olmereovees tavapärase seitsme päeva asemel vähem kui ühe tunniga, et vältida saastatud vee sattumist loodusesse, kirjutab ajakiri UT.

Uudseks seadmeks, millega saab määrata biokeemiliselt lagunevate orgaaniliste ühendite summaarset kontsentratsiooni (BHT) vees, on BHT biosensor. Kui seni veepuhastites laialdaselt kasutatav BHT7 analüüs võtab aega seitse päeva, siis biosensor teeb sama töö ära tõepoolest vähem kui ühe tunniga. Kiirus on oluline, kuna reoveepuhastite opereerimisel ja/või eriolukordade puhul võib standardse BHT7 analüüsi puhul saastunud vesi jõuda loodusesse juba enne analüüsitulemuste selgumist.
Kuigi BHT biosensor ei ole selles valdkonnas iseenesest midagi uut, ei ole seda siiani laiemalt kasutusele võetud. Velling tõestas aga oma doktoritöös meetodi usaldusväärsust ning töötas koos kolleegidega biosensori signaali tõlgendamiseks välja spetsiaalse matemaatilise mudeli.

Peale kiiruse on biosensori eelis traditsioonilise seitsmepäevase meetodi ees ka selle kompaktsus, kaasaskantavus ning kasutamise lihtsus: biosensorit saab kasutada nii laboris kui ka kohandatult reoveepuhastis kohapeal.

Sigrid Sõerunurga artiklit BHT biosensorist loe edasi homsest Universitas Tartuensisest!

Kaitsmine toimub 1. aprillil kell 10.15 Chemicumis (Ravila 14A - 1020). Doktoritöö juhendaja on TÜ keemia instituudi prof Toomas Tenno ja openendik Lundi ülikooli (Rootsi) professor Bo Mattiasson.

Lisainfo: Margret Sisask, TÜ ÖMI juhi abi, zooloogia osakonna õppekorralduse spetsialist, tel 737 5835

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja