Eesti Energia arendusosakonna juhataja räägib põlevkivi tootmise arendustegevusest

Kolmapäeval, 27. novembril algusega kell 10.30 peab Tartu ülikooli Chemicumi auditooriumis 1019 avaliku loengu Eesti Energia AS arendusosakonna juhataja Indrek Aarna, PhD. Loengus „Eesti Energia arendustegevus põlevkiviõli tootmise vallas“ käsitleb ta põlevkivi ja põlevkiviõlide efektiivse tootmise ja kasutamisega seotud probleeme.

Seoses naftakeemia ja kütuste tootmise tehnoloogia ning momendil „kildaõli ja- gaasi“ tootmise ja kasutamise tormilise arenguga maailmas, on oluline välja töötada uudsed efektiivsed tehnoloogiad põlevkiviõlist kõrgkvaliteediliste kütuste ja nende komponentide tootmiseks. Vastavasisulise arendustegevuse, energeetika ja põlevkivi tootmise ja uurimise eesmärgil tihendavad oma koostööd AS Eesti Energia, Eesti Energia Õlitööstus AS, Tartu ülikooli ning Tallinna tehnikaülikooli ühine doktorikool „Funktsionaalsed materjalid ja tehnoloogiad“.

Oma loengus käsitleb Eesti Energia AS arendusosakonna juhataja Indrek Aarna Eesti Energia arendustegevusi põlevkiviõli tootmise vallas. „AS Eesti Energia ja Eesti Energia Õlitööstus AS on seadnud eesmärgiks tõhustada oluliselt põlevkivi kui energeetilise ressursi efektiivsemat kasutamist ning seega vähendada põlevkivi kasutamist elektrienergia otseseks genereerimiseks,“ rääkis Aarna. „Arenguplaanides on põhirõhk asetatud majanduslikult tulusama ja keskkonnasõbralikuma põlevkiviõli tootmisele ja saadava õli rafineerimisele EURO5 ULSD nõuetele vastavaks diiselkütuseks, madala väävlisisaldusega toorbensiiniks ning gaasiõliks,“ tõdes Aarna, lisades, et selleks on plaan luua põlevkivipõhiste vedelkütuste tootmiskompleks Ida-Virumaal.

Loengus käsitletakse ka põlevkiviõli tootmise tehnoloogia arendamist Jordaania ja USA põlevkivi töötlemiseks.

Kõik huvilised on oodatud kuulama ja kaasa mõtlema Eesti ühe olulisema maavara efektiivset kasutamist võimaldava arendustegevuse teemadel.

Lisainfo: Indrek Aarna, Eesti Energia AS arendusosakonna juhataja, indrek.aarna@energia.ee;
Enn Lust, akadeemik, TÜ füüsikalise keemia õppetooli juhataja, tel: 737 5165, 511 2030, e-post: enn.lust@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja