Eesti esimene rändav bioklass startis üle-eestilisele tuurile

Teisipäeval, 25. märtsil alustas Eesti koolide ringreisi Tartu ülikooli rändav bioklass. Esimesena Eestis seatakse laboritingimused üles Tartu Hugo Treffneri gümnaasiumis, kus tänapäevaste molekulaarbioloogia ja geenitehnoloogia labori töövahenditega viivad õpilased läbi erinevaid eksperimente pärilikkusaine ehk DNA-ga.

Rändava bioklassi eesmärk on tutvustada koolinoortele eluteadusi ning suurendada nende huvi biotehnoloogia valdkonna vastu. Sihtrühmaks on 10.-12. klassi õpilased. „Projekti käigus sõidame mobiilse laboriga mööda Eestit ning külastame koole, viime läbi katseid, millest on seni vaid õpikud kirjutanud, ja räägime eluteaduste valdkonda kuuluvate teadusharude saavutustest,“ rääkis rändava bioklassi eestvedaja, TÜ molekulaarse biotehnoloogia professor Ants Kurg, kelle sõnul ootab Rändavat Bioklassi külla juba 48 registreerunud kooli üle Eesti.

Projekti rahastava maailma juhtiva teadusettevõtte Thermo Fisher Scientific Baltics asepresident Algimantas Markauskas avaldas heameelt, et mobiilne biotehnoloogia labor Eestis oma tööd alustab. Tema sõnul avab rändav bioklass õpilastele suurepärase võimaluse tutvuda teadusmaailmaga: „Loodan, et see kogemus inspireerib õpilasi ka teaduskarjäärile või biotehnoloogia hariduse omandamisele mõtlema.“

Koolikülastuste raames sisustab rändav bioklass kaasasoleva aparatuuriga kooliklassis labori, milles on võimalik teha mitmesuguseid katseid. „Need eksperimendid haakuvad kooli õppeprogrammi rakendusbioloogia osaga. Näiteks on gümnaasiumi õpikus pilt PCR-i masinast ja ka geel-elektroforeesi aparatuurist. Meil on vastav aparatuur kaasas ning õpilased saavad seda praktiliste tööde käigus kasutada ning seeläbi kinnistada õpitud teooriat,“ sõnas Kurg.

Rändavas bioklassis õpitakse kõigepealt kasutama mikropipette kui tänapäeva molekulaarbioloogia põhitöövahendeid. „Teadusliku eksperimendina teeme bakteri DNA kontsentratsiooni mõõtmist ja sadestamist, mille tulemusel saame DNA muuta silmaga nähtavaks,“ sõnas Kurg, lisades: „Samuti teeme polümeraasi ahelreaktsiooni (PCR-i) abil testi, kus uuritakse, kas meie poolt analüüsitav DNA sisaldab ka meid huvitavaid järjestusi või mitte. PCR-i reaktsioonide tulemust uurime geelelektoforeesi abil.“

Rändava bioklassiga külastatakse tasuta iga nädal ühte kooli. Koolid üle Eesti saavad ise soovi avaldada Bioklassi külastuse aja kohta registreerimisvormis. Aastas plaanitakse külastada 30-40 kooli.

Rändava bioklassi projekti koordineerib Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut ning kaasaegse laboritehnika- ja vahenditega toetab juhtiv teadusettevõtte Thermo Fisher Scientific. Thermo Fisher Scientific toetas rändava bioklassi labori soetamist 50 000 dollariga.

Rohkem infot rändava bioklassi kohta loe Tartu ülikooli kodulehelt. Vaata pilte avaüritusest Hugo Treffneri gümnaasiumis UTTVst.

Vaata ka Ringvaate saadet (alates 39.53), kus TÜ magistrandid, labori instruktorid viisid saatejuhtidele läbi pipeteerimisvõistluse.

Lisainfo: Ants Kurg, rändava bioklassi projektijuht, TÜ molekulaarse biotehnoloogia professor, tel: 7 375 018, e-post: bioklass@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja