Eesti ettevõtted näevad füüsikaolümpiaadi paremikus potentsiaali

12.-13. aprill toimus Tartus 61. üle-eestilise füüsikaolümpiaadi lõppvoor. Viimast korda peeti seda võistlust Tähe 4 õppehoones, sest juba järgmisel aastal toimub olümpiaad TÜ füüsika instituudi direktori Jaak Kikase kinnitusel vastvalminud TÜ füüsikahoones.
Lõppvooru oli kutsutud 119 õpilast üle Eesti.

Õpilased valiti välja õppeaasta jooksul toimunud lahtise võistluse ning olümpiaadi piirkonnavooru tulemuste põhjal. Olümpiaadi žürii oli ette valmistanud ülesandekomplektid nii gümnaasiumile kui põhikoolile, mis sisaldasid kümmet teooriaülesannet ning kaht eksperimentaalülesannet. Žürii esimehe Mihkel Kree sõnul varieerus õpilastelt viietunnilist pingutust nõudvate ülesannete raskusaste lihtsamatest kuni väga rasketeni, mille lahendamisega said hakkama vaid üksikud parimad.

Gümnaasiumi arvestuses võitis olümpiaadi Kristjan Kongas, talle järgnes napilt Oliver Nisumaa (mõlemad Tallinna reaalkool, 10. kl, õp Mart Kuurme). On märkimisväärne, et 10. klassi õpilased on edukalt suutnud edestada vanemaid gümnaasiumiõpilasi. Põhikooli arvestuses võitis Kaarel Hänni (Tallinna Prantsuse lütseum, 8. kl, õp Maret Ney). Teiseks tuli Mark Gerassimenko (Kohtla-Järve Maleva põhikool, 9. kl, õp Ljudmila Žuravljova).

Parimatele panid auhinnad välja mitmed Eesti ettevõtted ja ülikoolid, kes soovivad eriliselt rõhutada reaalhariduse tähtsust ühiskonnas. Tunnustades seda initsiatiivi, avaldab TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp lootust, et meie kõrge teadmiste tasemega olümpiaadi paremikust sirgub tubli järelkasv ettevõtete spetsialistide ridadesse. Mihkel Kree tänab kõiki toetajad ning toob ideena välja: „Tegelikult on veel üks võimalus koostööks olümpiaadi ja ettevõtjate vahel - mõni entusiastlikum ettevõtja kutsugu paar tudengist žürii liiget endale külla ja võibolla tekivad nii õpilastele lahendamiseks uued huvitavad ülesanded näiteks mingi tootmisprotsessi füüsikalisi tagamaid analüüsides.“

Olümpiaadi žürii jagas preemiaid järgmiselt:

TÜ füüsika instituudi preemia, sülearvuti, läks gümnaasiumi astme võitjale Kristjan Kongasele.

TTÜ-poolsed stipendiumid nimega Mente et manu said

• suuruses 250 eurot: Oliver Nisumaa, Kaarel Hänni;
  • suuruses 100 eurot: Mark Gerassimenko, Mari Liis Pedak (Tallinna reaalkool, 12. kl, õp Mart Kuurme), Rasmus Kisel (Gustav Adolfi gümnaasium, 11. kl, õp Erkki Soika).

Eesti Energia pani välja viis 100-eurost stipendiumi. Stipendiaadid on:

• Mark Gerassimenko – silmapaistev võistleja Ida-Virumaalt,
  • Paul Kerner (Tallinna Tõnismäe reaalkool, 9. kl, õp Tamara Jevsejeva)  ja Rao Zvorovski (Tallinna reaalkool, 9. kl, õp Toomas Reimann) – parimad elektriülesannete lahendajad,
  • Richard Luhtaru (Miina Härma gümnaasium, 7. kl, õp Erkki Tempel) – noorim võistleja
  • Uku-Kaspar Uustalu (Tallinna reaalkool, 12. kl, õp Rain Vellerind) – parima eksperimentaator

Swedbank jagas omalt poolt kümme 65-eurost Benoit Mandelbroti nimelist stipendiumit. Stipendiaatideks said Kaur Kristjuhan, Simmo Saan, Joonas Kalda, Timothy H. C. Tamm, Jonatan Kalmus, Egert Männisalu, Mihhail Lebedev, Carel Kuusk, Daniel Tõevälja ja Kerli Tali.

Eesti füüsika seltsi poolt välja pandud ajakirja Scientific American aastatellimuse sai Oliver Nisumaa.

MTÜ Loodusajakirja aastase ajakirjatellimuse sai Mari Liis Pedak.

Olümpiaadi tulemuste põhjal kutsuti 26 parimat füüsikatundjat osalema 25.-27. aprillil Tallinnas toimuvale Eesti-Soome maavõistlusele füüsikas. Seal saavad Kree sõnul ülesanded olema juba õige krõbedad. Samas on pingutamiseks põhjust küllaga, sest maavõistluse tulemuste põhjal lunastatakse kohad suvel Kasahstani rahvusvahelisele füüsikaolümpiaadile sõitvas Eesti võistkonnas. Vastavalt olümpiaadi juhendile on üldvõitja Kristjan Kongas juba võistkonda arvatud.

Füüsikaolümpiaadi läbiviimist rahastas haridus- ja teadusministeerium ning koordineeris TÜ teaduskool.

Kogu info võistluse kohta kodulehelt http://efo.füüsika.ee/ ja teaduskooli kodulehelt http://www.teaduskool.ut.ee/et/olumpiaadid/fuusikaolumpiaad.

Lisainfo: Mihkel Kree (EFO žürii esimees), e-kiri: mihkel.kree@gmail.com

Virge Tamme