Eesti Rahva Muuseumis linastub Himaalaja legendidel põhinev mängufilm

Reedel, 16. juunil kell 18 linastub Eesti Rahva Muuseumis Himaalaja legendidel põhinev mängufilm „Dhokbu – kaitsja” (India, 2017). Vaatajate küsimustele vastavad filmi režissöör Dawa Lepcha ning peaosatäitja ja Tartu ülikooli doktorant Kikee D. Bhutia.

„Dhokbu – kaitsja“ on visuaalselt lummav India film, mis viib vaataja Himaalajasse Sikkimi osariigi metsikusse loodusesse. Film pakub seiklusi ja ootamatuid süžeekäike ning selle tausta moodustavad pärimuslikud lood ja müüdid, millega koos on üles kasvanud paljud Sikkimi põlvkonnad. Film jutustab mägedes välitöödele siirdunud uurijast, kes eksib metsa ning kohtub paiga kaitsejumalusega. Film esilinastus Indias 2017. a märtsis ning on juba jõudnud pälvida kõrge tunnustuse Kolkata filmifestivalil. Tartus toimuvat võib lugeda filmi rahvusvaheliseks esilinastuseks.

„See lugu pakub sissevaate Sikkimi põlisrahva leptšade usundilisse maailmapilti. Paljud leptšad on pöördunud budismi või ristiusku, kuid nendegi uskumustes ja rituaalides on palju šamanistlikke jooni. Üleloomulik maailm ei ole leptšade jaoks kauge unenäoline reaalsus, vaid avaneb nende elukeskkonnas, mille keskpunkt on püha Kanchenjunga mägi,“ rääkis filmist TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule professor Ülo Valk.

Filmi peaosa mängib Kikee D. Bhutia, Sikkimist pärit Tartu ülikooli folkloristika doktorant, kelle väitekirja teema on tihedalt seotud nende lugudega, millel põhineb ka film. Kikee uurib Sikkimi usundilisi jutte, üleloomulikku maastikku seoses palverännuga ning inimeste ja jumalate suhteid.

Filmi juhatab sisse professor Ülo Valk. Pärast filmi saavad vaatajad esitada küsimusi režissöörile Dawa Lepchale, kes osaleb üritusel Skype’i ühenduse kaudu. Kohal on ka peaosatäitja Kikee D. Bhutia, kes on samuti valmis küsimustele vastama.

Üritust korraldavad Tartu ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakond, Tartu ülikooli Aasia keskus, Eesti Akadeemiline Usundiloo Selts ja ERM.

Film on peamiselt Sikkimi põlisrahva leptša keeles, ingliskeelsete subtiitritega.
Sissepääs on tasuta.

Lisainfo: Ülo Valk, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule professor, 5555 0564, ulo.valk@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689