Eesti teadlased aitavad Ukrainal luua toimivat teadmussiirde süsteemi

Majandusliku arengu üheks edasiviijaks on teadmussiire, mille ülesehitamisega Ukraina praegu tegeleb. Toetamaks Ukrainat süsteemi loomisel, panustab Tartu ülikool välisministeeriumi arengukoostöö partnerina Ukraina teadusasutuste ja ettevõtluse koostöö edendamisesse.

„Ukraina majandusraskustest johtuvalt on innovatiivne arendus ja uuenduslike tehnoloogiate rakendamine Ukraina üks prioriteete majandusliku arengu edendamisel. Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide toetus ning kogemuste jagamine on meile väga oluline, et arendada Ukrainas välja nüüdisaegne teadmussiirde süsteem, mis toetaks majanduse arengut,“ rääkis Yuriy Kapitsa Ukraina rahvuslikust teaduste akadeemiast.

„Eesti on läbinud teadmussiirde arenguks vajalikud poliitilised, majanduslikud, sotsiaalsed ja õiguslikud protsessid, mis ootab ees ka Ukrainat. Lisaks unikaalsele reformikogemusele on Eestil suurem arusaam nn siirdemajanduse toimimisest, mida toetavad kogemused ja mitmed TÜ teadlaste tehtud teadustööd,“ rääkis TÜ intellektuaalse omandi dotsent Aleksei Kelli Eesti võimekusest Ukrainat toetada.

Tartu ülikooli teadlaste projekti eesmärk on luua eeldused Ukraina teadmussiirde süsteemi täiustamiseks. See keskendub Ukraina teadusasutuste-ettevõtluse teadmussiirde institutsionaalsele ja regulatiivsele aspektile rõhuasetusega intellektuaalsel omandil ning praktiliste teadmussiirde läbiviimise rakendusoskuste ja võimekuste suurendamisel.

Teadmussiire on antud projektis teadusasutuste ja ettevõtluse lõimimine, mille tulemused jõuavad riigi majandusse. See tähendab reeglina teadustöö kommertsialiseerimist, mis toimub läbi litsentseerimise, intellektuaalse omandi õiguste loovutamise või spin-off’ide loomise. „Tegemist ei ole kindlasti ühesuunalise protsessiga, vaid ka ettevõtluse roll on anda sisendit teadusasutustele, millised on ettevõtluse vajadused,“ sõnas Kelli.

Projekt mõjutab Ukraina teadusasutusi ja institutsioone, mille ülesanne on toetada teadusasutuste ja ettevõtluse koostööd Ukrainas; riigiasutusi, mis töötavad teadmussiirde ja intellektuaalse omandi valdkonnas ja ühiskond laiemalt, sest teadmistepõhise majanduse areng viib majandusstruktuuri muutmisele ja elatustaseme tõusuni.

Projekti juhib TÜ intellektuaalse omandi dotsent Aleksei Kelli, kes on mh koordineerinud intellektuaalse omandi kodifitseerimist Eestis. Majanduseksperdina vastutab TÜ teadus- ja innovatsioonipoliitika professor Kadri Ukrainski projektis teadmussiirde majanduslike ja institutsionaalsete aspektide eest. Projekti läbiviimist toetavad ka Yuriy Kapitsa ja Karyna Shakhbazian Ukraina rahvusliku teaduste akadeemia intellektuaalse omandi ja tehnoloogia siirde keskusest.

Lisainfo: Aleksei Kelli, Tartu ülikooli intellektuaalse omandi dotsent, tel: 56508059, e-post: aleksei.kelli [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392
E-post: virge.tamme [ät] ut.ee
www.ut.ee