Eesti teadus on ületanud olulisuse künnise kõigis teadusvaldkondades

Peale selle on viimase kaheksa kuuga Eesti teaduse mõjukus kasvanud veel ühe protsendi võrra, jäädes nüüd maailma keskmisest maha ainult 16,5%.

Tartu Ülikooli teadus- ja arendusosakonna juhataja Indrek Otsa sõnul on Eesti teadustegevuse viimaste aastate edu pika töö tulemus. "Eesti teaduse mõjukuse kasv riikide arvestuses on viimastel aastatel olnud palju kiirem kui maailmas keskmiselt. Hea meel on tõdeda, et Eesti teadusproduktsioonist üle 60% pärineb Tartu Ülikooli teadlastelt ja õppejõududelt," rõõmustab Ots.

Viimasena ületas olulisuse künnise majandusteadus, millele aitas kaasa Tartu Ülikooli majandusteadlaste suur kõrgetasemeliste teadustööde hulk.

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna dekaani Toomas Haldma sõnul võib antud meeldivat uudist vaadelda kui Eesti majandusteadlaste viimase aastakümne pingsa töö loogilist tulemust.

"Tartu Ülikooli majandusteaduskonna õppejõud ja teadurid on viimastel aastatel oluliselt suurendanud publitseerimist rahvusvahelistes väljaannetes. Teaduskond on väga palju toetanud publitseerimisaktiivsuse suurendamist ja nähtavust." kinnitab Haldma toetust teadustegevusele.

Tema sõnul näitab publitseerimise aktiivsuse kasv ühelt poolt teadustöö suurenevat mahtu ja teisalt ka selle tulemuslikkust. "Kuna tsiteeringud ilmuvad tavaliselt alles aasta-kaks pärast artikli ilmumist, siis tänu viimaste aastate publitseerimise suurenemisele peaks ka tsiteeritavus tulevikus suurenema," usub Haldma heade uudiste jätku.

Analüüs andmebaasis Web of Science näitab, et viimase kümne aasta ja 11 kuu jooksul on Eesti majandusteadlased avaldanud sealsetes teadusajakirjades 127 artiklit, mida on liigitatud majandusega seotud märksõnade alla. Kokku on neid artikleid viidatud 192 korral, mis teeb keskmiseks tsiteeritavuseks 1,5 viidet artikli kohta.

Kõige suurema panuse on Eesti majandusteadlaste rahvusvahelistesse publikatsioonidesse andnud Tartu Ülikool (44,9%), oluline panus on ka Tallinna Tehnikaülikoolil (33,1%).

Tartu Ülikooli kõige viljakamad majandusteaduse valdkonnas publitseerivad või konverentsidel esinevad teadlased on Tiit Tammaru, Mart Sõrg, Maaja Vadi, Rein Ahas ja Raul Eamets.

Lisainfo: Indrek Ots, TÜ teadus- ja arendusosakonna juhataja, 737 6193, indrek.ots@ut.ee

Norbert Kaareste
pressiesindaja