Eesti uue vaimsuse uurijad esitlevad uut kogumikku

Sotsiaal- ja humanitaarteaduslike uurimuste sarja „Mitut usku Eesti“ kolmas kogumik keskendub uuele vaimsusele ehk Eestis populaarsetele vaimsetele-esoteerilistele õpetustele, praktikatele ja uskumustele. Autorid esitlevad kogumikku teisipäeval, 17. detsembril kell 14.15 Tartu ülikooli usuteaduskonnas peahoone auditooriumis 230.

Uue vaimsuse katusmõiste alla kuulub lai hulk praktikaid ja õpetusi nagu jooga, vabastav hingamine või tantra, mille abil vaimsed otsijad püüdlevad enese täiustamise ja arendamise poole.

Uus vaimsus ei ole religioon selle tavatähenduses, pakkudes näidet tänapäevasest religioossusest-vaimsusest ning avardades religiooni mõiste piire.

Kogumiku „Mitut usku Eesti III“ kuues uurimuses käsitletakse:

• uue vaimsuse olemust, kujunemist ja esinemist Eestis;
• värvikat etappi uue vaimsuse eelloos – esoteerilisi-okultistlikke õpetusi Eestis aastatel 1918–1940;
• uue vaimsuse ideede üht olulisimat levimisviisi – vaimset-esoteerilist kirjandust ja ajakirjandust;
• vaimses keskkonnas juurdunud ajalooliselt pikka traditsiooni: (maa)energiate tajumist ja kasutamist väga erinevates eluvaldkondades alates ravitsemisest kuni mäetööstuse ja turismini;
• kristluse ning uue vaimsuse omavahelisi suhteid ja põimumisi Eestis;
• tänapäevase vaimsuse-religiooni iseloomu ning Eesti olukorra erilisust ja olulisust.

Artiklite autoriteks on Tartu ülikooli religiooniuuringute, usuteaduse, folkloristika või etnoloogia eriala õppejõud, doktorandid ja magistrandid ning külalisena kaasaegse religioossuse uurija professor Paul Heelas.

Kogumiku „Mitut usku Eesti III. Uue vaimsuse eri“ andis välja Tartu ülikooli kirjastus.

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Vabariigi haridus- ja teadusministeerium ja Euroopa Liit Euroopa regionaalarengu fondi kaudu (kultuuriteooria tippkeskus).

Lisainfo: Marko Uibu, kogumiku toimetaja, tel: 5554 2239, e-post: uibu@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja