Eesti võistkonnad tõid Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaadilt hõbemedalid

30. märtsist 6. aprillini toimus Ateenas XII Euroopa Liidu loodusteaduste olümpiaad. Oliivõli kvaliteedi hindamine, merevee elustiku uurimine, soola tootmine kivisoolast ja mereveest ning soolalahuste elektrijuhtivuse määramine tõi eesti noortele hõbemedalid.

Tegemist oli võistkondliku võistlusega, kus osales 50 kolmeliikmelist võistkonda 25 Euroopa Liidu liikmesriigist. Seekordse võistluse temaatika hõlmas oliivõli kvaliteedi hindamist, merevee elustiku uurimist, soola tootmist kivisoolast ja mereveest ning soolalahuste elektrijuhtivuse määramist. Eesti võistkondade mentori, TÜ lektori Karin Hellati sõnul nõudis eksperimentide läbiviimine lisaks bioloogia, keemia ja füüsika valdkondade tundmisele ka täpsust ja vilumust. Kasuks tulid ka teoreetilised teadmised elektrokeemist, jodomeetriast, potomeetriast ning spektrofotomeetriast.

Absoluutse võidu, kuldmedalid ja rändkarika, sai Ungari esimene võistkond. Eesti võistkonnad pidi seekord leppima hõbemedalitega. Üldarvestuses 11. koha saanud võistkonda kuulusid Oskar-Voldemar Lahesoo ja Edward Erelt Tallinna reaalkoolist ning Maris Sala Hugo Treffneri gümnaasiumist. Teine võistkond koosseisus Taavet Kalda Gustav Adolfi gümnaasiumist, Carel Kuusk Tallinna Prantsuse lütseumist ning Oliver Nisumaa Tallinna reaalkoolist sai üldarvestuses 14. koha.

„Ehkki ülesanded tundusid esmapilgul lihtsad ning arusaadavad, said meie võistkondadele komistuskiviks mitmed eksperimentaalsed ebatäpsused, mis röövisid vajalikke punkte,“ sõnas Hellat. Hoolimata sellest, et kuldmedalid jäid tänavu saamata, võib võistkondade ühtlast esinemist (kahe võistkonna punktivahe oli vaid 3 punkti) siiski edukaks lugeda. Kiiduväärt on seegi, et mõlemad võistkonnad mahtusid Euroopa Liidu liikmesriikide võistkondade seas esimese kolmandiku hulka.

Eesti võistkondi saatsid mentoritena Siiri Velling, Taivo Pungas, Rudolf Bichele ja Karin Hellat.

Euroopa Liidu XIV loodusteaduste olümpiaad toimub 2016. aastal Eestis.

Eesti võistkondade osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel rahastab haridus- ja teadusministeerium ning koordineerib TÜ teaduskool.

Lisainfo: Karin Hellat, TÜ lektor, e-post: Karin.Hellat@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja