Eestist sai kosmoseriik – ESTCube-1 jõudis orbiidile!

Täna, 7. mai varahommikul kell 5.06 startis Prantsuse Guajaanast kanderakett Vega. Eesti tegi suure sammu oma kosmoseajaloo kujundamisel kell 7.06, kui Euroopa kanderakett Vega pardalt eraldus oma orbiidile Eesti esimene satelliidi ESTCube-1. Kanderaketi start õnnestus plaanipäraselt ning ESTCube-1 lendab nüüd kiirusega 7,46 kilomeetrit sekundis keskmiselt 650 km kõrgusel maapinnast, jõudes esimest korda Eesti kohale kell 10.30 täna hommikul.

Peale ebasobivate ilmastikuolude tõttu tekkinud kahepäevast viivitust Euroopa kosmosesadamas Kourous, Prantsuse Guajaanas lendas Euroopa kosmoseagentuuri (ESA) uusima kanderaketi Vega pardal Maa orbiidile Eesti esimene satelliit ESTCube-1, mille teaduslikuks missiooniks on elektrilise päikesepurje komponentide katsetamine. Meie tudengisatelliidi kaasreisijateks olid Euroopa kaugseiresatelliit Proba-V ja Vietnami esimene kaugseiresatelliit VNREDSat-1A.

„Eesti kosmoseteadus on tänu andekatele noortele spetsialistidele astunud suure sammu edasi. Usun kindlalt, et Eestil on võimalus edukalt kaasa aidata inimkonna kosmoseavastustele,” kommenteeris Eesti kosmoseteaduse keskuse Tartu observatooriumi direktor dr Anu Reinart, kes ka ise satelliidi starti ja Eesti saamist kosmoseriigiks jälgis.

„Tunne Euroopa kosmosesadamas Kourous on ülev ja kõik on õnnelikud 100% eduka Vega stardi üle. Meie ESTCube-1 sai eraldumisel kohalviibinud kosmosespetsialistidelt väga kõva aplausi. Õnnitlejate hulgas olid nii Euroopa kosmoseagentuuri kui Prantsuse kosmoseagentuuri peadirektorid,” vahendas muljeid Euroopa kosmosesadamast ESTCube-1 projektijuht, Tartu ülikooli doktorant Silver Lätt.

„Jälgisime starti koos tudengite ja sõpradega ESTCube-1 juhtimiskeskusest Tartu observatooriumis. Kanderaketi start, ESTCube logo selgelt nähtaval, oli uskumatult uhket tunne kõigile meie tiimi tudengitele. Nüüd ootame esimest ühendust satelliidiga,” kommenteeris Eesti kosmosemissiooni tudengisatelliidi projekti juhendaja, Tartu observatooriumi vanemteadur ja Tartu ülikooli dotsent Mart Noorma.

ESTCube-1 alustas peale kanderaketist eemaldumist kontrollsignaali edastamist, mida on kõigil raadioamatööridel võimalik vastu võtta sagedusel 437,250 MHz. Satelliit lendab esimest korda üle Eesti täna kell 10.30.

Hiljuti Eesti infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu (ITL) aastaauhinna ehk Eesti juhtivate tehnoloogiaettevõtete ühenduse poolt välja antud tiitli „Aasta Tegu 2012” pälvinud tudengisatelliidi ESTCube-1 start on pühendatud Eesti Vabariigi 95. sünnipäeva-aastale. Eesti saamine kosmoseriigiks jäädvustati ka spetsiaalselt selleks puhuks loodud ESTCube-1 pildiga postmargile, mille riigikogu esimees Ene Ergma pani omalt poolt kosmoseteemalises ümbrikus Eesti rahva muuseumi uue hoone nurgakivi ajalooliste hetkede salvestamise silindrisse. Tudengisatelliidi teostumisprotsessist meisterdab dokumentaalfilmi tööpealkirjaga “Õpetusi kosmoselaeva ehitamiseks”. Filmi režissööriks Jaak Kilmi.

Vaata ka fotosid Vega tänasest stardist ja ESTCube-1 paigutamisest kanderaketile.
ESTCube-1 kosmoselennu animatsioon on nähtav siin ja kunstniku nägemusega ESTCube-1 lennust orbiidil vaata siit või siit.

Missioonist lähemalt loe ESTCube-1 kodulehelt.
Satelliidi ametlik uudistekanal on Facebook.
Info raadioamatööridele on kättesaadav siit.
Loe ka lähemalt ESTCube-1 postmargi kohta Eesti Posti kodulehelt.

Lisainfo: Mart Noorma, ESTCube-1 programmi juhendaja, tel: 523 9159, e-post: mart.noorma@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja