Eksootiline Jaapani kunst jõuab Tartusse

Reedel, 23. novembril avatakse Tartus kaks suurepärast näitust, mis toovad meie hallides toonides sügisesse kirevaid värve ja suurepäraseid ideid Jaapanist.

Kell 15 avatakse Tartu Linnamuuseumis näitus „Käsitsi valmistatud. Traditsioonid ja tehnikad“, mis  tutvustab traditsioonilistest materjalidest ja traditsiooniliste tehnikate abil üle kogu Jaapani käsitsi valmistatud esemeid. Linnamuuseumi direktori Merike Toomase sõnul esitletakse näitusel kahte tüüpi käsitööesemeid: tavapärastes tehnikates valmistatud argiesemeid nagu keraamika, tekstiil, metallesemed, lakknõud, puit ja bambusesemed ning kunstnike poolt valmistatud taieseid, mille loomisel on kasutatud töötubades arendatud oskusi. „Külastaja saab sellel näitusel hea  ettekujutuse Jaapani käsitöö rikkusest ja mitmekesisusest“ lisab Toomas.  Näitus jääb Tartu Linnamuuseumis avatuks 15. detsembrini

Linnamuuseumist tasub kindlasti kiirustada Tartu Ülikooli kunstimuuseumisse, kus kell 16.30 avatakse näitus eksootilisest Jaapani kunstist „Puusse lõigatud pildid – Jaapani traditsiooniline puulõikegraafika“.

„Näitusel eksponeeritakse Eestis haruldasi, ülikooli kunstimuuseumi kogusse kuuluvaid 18.-19. sajandi Jaapani ukiyo-e puulõikeid ja otse Jaapanist saabunud modernset puulõikegraafikat. Esindatud on kõik ukyio-e graafika olulisemad teemad: kurtisaanid ja geišad, kabukiteatri näitlejad, jaapani legendid ning maastikuvaated.  Paljude tuntud kunstnike tööde hulgas kohtab ka  kuulsaid nimesid nagu Hokusai ja Hiroshige,“ räägib TÜ kunstimuuseumi direktor Inge Kukk, kes on ka üks näituse kuraatoritest.

Vanadele Jaapani puulõigetele pakuvad põnevat võrdlust 20. sajandi Jaapani kunstnike värvirõõmsad graafikalehed, mis on pärit Adachi fondi kogust Jaapanist. Näitus tutvustab Jaapani värvilise puulõike töövõtteid ja materjale, rõhutades selle tuhandeaastase tehnika omapära ning elujõudu kaasaegses Jaapanis.

Näitus jääb avatuks kuni 15. märtsini 2013, kuid 22. detsembrini on TÜ kunstimuuseum tavapärasest (E-R 11-18) erinevalt avatud ka laupäeviti kell 11-15. Igal kuul toimuvad näitusega seotud kunstikolmapäevad, kus tuntud lektorite abiga saab heita sügavama pilgu jaapani kunsti. Oodata on ka jaapani puulõikegraafika trükkimise esitlust Adachi spetsialistide poolt.

Näitused on valminud koostöös Jaapani Suursaatkonnaga Eestis, Jaapani fondi ja Adachi fondiga Tokyos.

Lisainfo: Tartu linnamuuseumi kodulehelt või Tartu ülikooli kunstimuuseumi kodulehelt.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja