Emakeeleolümpiaadi võidud jagunesid üle Eesti

Laupäeval, 15. märtsil kuulutati Tartu ülikoolis välja 29. emakeeleolümpiaadi võitjad. Noorimas vanuserühmas võitis Imavere põhikooli 8. klassi õpilane Kadri Jürissaar, keskmises vanuserühmas Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi 10. klassi õpilane Helo Liis Soodla ja vanimas vanuserühmas Saaremaa ühisgümnaasiumi 11. klassi õpilane Hanna Tuus.

Tänavuse olümpiaadi „Sõnavara õpilase pilguga“ eelvoorudes osales kokku 1593 õpilast 7.–12. klassist, kes jagunesid üle kõikide maakondade. Tartu ülikoolis toimunud üle-eestilisse lõppvooru kutsuti 80 parimat emakeeletundjat. Olümpiaad algas koolide korraldatud koolivooruga. Töid hinnati igas voorus kolmes vanuserühmas: 7.–8. kl õpilased, 9.–10. kl õpilased ja 11.–12. kl õpilased.

„Üle-eestilisse lõppvooru pääsemiseks oli võimalik kirjutada uurimistöö mõnel etteantud teemal või osaleda maakondlikus ülesandevoorus,“ rääkis olümpiaadi korraldaja Kristel Ress. Eelvoorus esitati näiteks 37 uurimistööd – menukaimateks teemadeks kujunesid „Arhaismid vabalt valitud eesti ilukirjandusteos(t)es“, „Kujundlik sõnavara õpilaste keelekasutuses“ ja „2010. aasta sõnause sõnade staatus“. Ressi sõnul tõstis olümpiaadi žürii esile kaheksat uurimistööd: „Nende tugevad küljed olid konkreetselt sõnastatud uurimisküsimused, kogutud keelematerjali mõistlik piiritlemine, süsteemne ja põhjalik analüüs ja kokkuvõte.“

15. märtsil Tartu ülikooli aulas peetud pidulikul lõpuaktusel meenutas esimese emakeeleolümpiaadi korraldamist Wiedemanni keeleauhinna laureaat emeriitdotsent Valve-Liivi Kingisepp ning „Kalevipojast“ kõneles kirjanik ja semiootik Valdur Mikita. Emeriitdotsent Valve-Liivi Kingisepp rõhutas lõpuaktusel peetud kõnes, et emakeeleolümpiaade on korraldatud nüüdseks 50 aastat eelkõige tänu tihedale koostööle õpetajate, õpilaste ja ülikoolide vahel. Ta kutsus üles seda head tava jätkama.

Parimatele emakeeletundjatele andsid diplomid üle TÜ õppeprorektor Martin Hallik ja žürii esimees, TÜ tänapäeva eesti keele professor Helle Metslang.

Tartu ülikool tänab kõiki emakeeleõpetajaid ja õpilasi ning olümpiaadile auhinnaraamatuid välja pannud eesti eele sihtasutust, kirjastust Koolibri ja Tallinna ülikooli.

Emakeeleolümpiaade korraldavad Tartu ülikool ja Tallinna ülikool vaheldumisi. Järgmise olümpiaadi korraldab Tallinna ülikool. „Sealse žürii esindaja lektor Merilin Aruvee kuulutas 15. märtsi aktusel välja ka tulevase olümpiaadi teema, milleks on lause. Vaatluse alla võetakse nii ilukirjanduslikud kui ka tõlkelaused, samuti näiteks avalike siltide keelekasutus,“ heitis Ress pilgu ka tulevikku.

Olümpiaadi tulemustega saab tutvuda TÜ teaduskooli kodulehel.

Lisainfo: Kristel Ress, TÜ eesti vana kirjakeele teadur, emakeeleolümpiaadi žürii liige, tel 5666 3876, e-post: kristel.ress@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja