ERM-i näitusemajas avatakse näitus nõukogude Eesti tudengite töösuvedest

Reedel, 17. jaanuaril kell 16 avatakse Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) näitus „Kellu ja kitarriga. Eesti Üliõpilaste Ehitusmaleva töösuved“. Avamisel musitseerib InBoil. Näitus, mille koostamisel lõid kaasa ka Tartu ülikooli muuseumi töötajad, jääb avatuks kuni 30. märtsini.

Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev, omadele hellitavalt EÜE, oli juulist augustini tegutsev suveorganisatsioon, millega puutus kokku pea iga neljas Nõukogude Eesti üliõpilane. Kuidas kirjeldada seda terve inimpõlve pikkust, endas erinevaid põlvkondi ja tuhandeid osalejaid sidunud, omal ajal üle Eestimaa ääre jõudnud ning tänapäeva ulatuvat nähtust? Kuidas teha seda nii, et oleks huvitav ka neil, kellele EÜE on juba ajalugu – vanemate ja vanavanemate noorusmälestus?

Eks ikka malevlaste endi abiga, kelle poolt kokku kantud ehitusmaterjalist, fotodest, esemetest, dokumentidest ja headest nõuannetest, on kokku laotud lugu Eesti Üliõpilaste Ehitusmalevast. Objektil „Kellu ja kitarriga“ töötab jälle segumasin, aga mördi asemel tuleb juttu EÜE saamisloost, elust, olmest, korraldustest, kokkutulekutest ja inimestest. Saab vaadata kroonikakaadreid ja kuulata malevalaule.

Tule ja avasta või mõtiskle ja meenuta, nagu õpetab vana malevalaul: „Oh, tõuse ja vaata, kui vaadata julged, sest julgete päralt see tühine ilm!“

Näitus oli avatud eelmisel suvel Pärnu Muuseumis ja valmis Eesti Rahva Muuseumi, Tartu Ülikooli muuseumi ning MTÜ EÜE Juubel koostöös tähistamaks EÜE 50. töösuve.

Kuraatorid: Terje Anepaio (Eesti Rahva Muuseum), Reet Ruusmann (Eesti Rahva Muuseum) ja Terje Lõbu (Tartu Ülikooli muuseum). Kujundaja Silver Vahtre. Malevalaulude programmi on kokku pannud Helen Kõmmus (Eesti Rahvaluule Arhiiv) ning filmiprogrammi Maido Selgmäe (Eesti Rahva Muuseum).

Lisainfo: Terje Anepaio, Eesti Rahva Muuseumi teadur, tel: 735 0408, e-post: terje.anepaio@erm.ee.

Egle Merbach
TÜ avalike suhete peaspetsialist