Füüsika huvipäev toob õpilased Tartu ülikooli laboritega tutvuma

Reedel, 14. veebruaril toimub Tartu ülikoolis füüsika huvipäev. TÜ teaduskool on huvipäevale kutsunud füüsikavõistluse „Kajakas“ 50 parimat lahendajat üle Eesti. Noored füüsikud tutvuvad päeva jooksul füüsika nende aspektidega, mis koolitunnis sageli puutumata jäävad.

„„Kajakas“ on võistlus, kus tuleb osata oma teadmisi panna reaalelu konteksti – tähtis pole mitte niivõrd valemi teadmine, vaid loov ja kriitiline mõtlemine. Tulemused näitavad, et sellise võistluse kaudu leiame palju peidetud andeid, kelle  talent avaldub just rakenduslikumate probleemide lahendamisel,“ sõnas TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp, lisades, „Näitamaks noortele füüsika rakenduslikumat poolt, lähemegi huvipäeval tutvuma ka tehnoloogiainstituudi protokeskuse elektroonikalabori ning arukate materjalide ja süsteemide laboriga.“

Huvipäeva üks korraldaja, füüsikaüliõpilane Kristian Kuppart sõnas, et taoliste füüsika huvipäevade korraldamine on vajalik, et tutvustada noortele füüsika mitmekesisust ja erinevaid tahke. Reedel saavadki õpilased kuulata näiteks kahte loengut, mille peavad teaduskooli vilistlased, gümnasistina rahvusvahelistel olümpiaadidel osalenud tudengid.  Kristian Kuppart kõneleb teemal „Ligikaudsed arvutused ja lihtsustatud mudelid füüsikas“ ning Taavi Pungas leiab vastuse küsimusele, kuidas saavad ühikud aidata vastust hinnata? „Füüsika huvipäev on lisaks teaduskooli õppesessioonidele veel üks üritus, kus tutvustada noortele füüsika neid aspekte, mis koolitunnis sageli puutumata jäävad,“ rääkis Kuppart.

Päeva lõpus tunnustatakse füüsikavõistluse „Kajakas“ parimaid noori lahendajad. „Head meelt teeb, et parimate lahendajate hulgas oli ka palju väikeste koolide õpilasi: Mustvee gümnaasiumist, Rõngu keskkoolist, Türi põhikoolist jm,“ rõõmustas Sepp.

Juba kolmas „Kajakas“ toimus 11. detsembril 2013, kus osales kokku üle 400 õpilase 27 koolist. Absoluutarvestuse esineliku punktid olid väga tasavägised, jagunedes Gustav Adolfi gümnaasiumi, Elva gümnaasiumi, Nõo reaalgümnaasiumi ja Tallinna reaalkool õpilaste vahel. Võistluse noorim osaleja oli Narva humanitaargümnaasiumi 6. klassi õpilane Daniil Vaino.

Füüsika huvipäeva korraldab TÜ teaduskool ning toetab Eesti Energia. „Peame oluliseks füüsikahariduse populaarsust õpilaste seas. Head teadmised ja loominguline mõtlemine füüsikaülesannete lahendamisel tuleb kasuks noorte edasistel õpingutel ning loodame, et mitmedki neist füüsikavõistluse osalejatest tulevikus Eesti energeetika arendamises kaasa lööma hakkavad,“ sõnas Eesti Energia järelkasvu projektijuht Mirjam Lindpere.

Lisainfo: Viire Sepp, TÜ teaduskooli direktor, tel: 737 5890, 518 9951, e-post: viire.sepp@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja