Füüsika lahtisel võistlusel paistsid silma noorema rühma õpilased

28. novembril toimus kooliõpilaste füüsika lahtine võistlus, millest võttis osa kokku 274 õpilast: nooremas rühmas (8.-10. klass) 190 ja vanemas (11.-12. klass) 84 õpilast.

Võistlusel tuli 5 tunni jooksul lahendada 10 ülesannet, millest arvesse läks 6 enim punkte toonud lahendust. Nooremas vanuserühmas olid parimad Karl Paul Parmakson (Miina Härma Gümnaasium), Tavo Annus (Tallinna Reaalkool) ja Konstantin Dukatš (Narva Keeltelütseum) ning vanemas vanuserühmas Kristjan Kongas, Taavet Kalda ja Kaarel Hänni (kõik Tallinna Reaalkoolist).

Füüsikaolümpiaadi žürii esimehe Mihkel Kree sõnul on viimastel aastatel näha olnud tendents, kus mõned nooremasse vanuserühma kuuluvad õpilased on lahendanud vanema rühma ülesannete komplekti ja sealses konkurentsis väga edukalt silma paistnud. “Eriti väärib esiletõstmist 8. klassi õpilane Konstantin Dukatš, kes jõudis kasutada olnud 5 tunni jooksul lahendada nii noorema kui vanema rühma ülesannete komplekti ning oli lõpptulemusena lisaks noorema rühma 3. tulemusele, vanema rühma paremusjärjestuses seitsmes,” ütleb Kree. Tubli tulemuse vanematega võisteldes tegi ka 9. klassi õpilane Richard Luhtaru (Miina Härma Gümnaasium) ja 10. klassi õpilane Rando Tõnso (Tallinna Reaalkool).

Mitmed lahtise võistluse ülesanded olid elulised. Näiteks pidid õpilased vanemas rühmas uurima, millal töökodades sageli kasutatav tellitav võti mutriga haakub ja millal see hakkab üle mutrikantide libisema. Samavõrd igapäevaga oli seotud noorema rühma ülesanne, kus õpilased pidid uurima arvutustega kohvi keetmist alumiiniumist mokakannus.

Kõik tulemused koos ülesannete ja nende lahendustega on leitavad füüsikaolümpiaadi lehelt.

Hea esinemine lahtisel võistlusel annab koha füüsikaolümpiaadi lõppvoorus. Iga klassi 5 parimat kutsutakse olümpiaadi lõppvooru. Lisaks saavad vanemas rühmas 3 parimat TTÜ majandusteaduskonna üliõpilaseks kandideerimisel täiendavalt 1 konkursipunkti.

Füüsika lahtise võistluse läbiviimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium ning koordineeris Tartu ülikooli teaduskool.

Lisainfo: Mihkel Kree, füüsikaolümpiaadi žürii esimees, e-post: mihkel.kree@gmail.com