Geenivaramu infopäeval saab teada, mis kasu on meil oma geeniandmetest

14. juunil kell 15.00 toimub Tartu ülikooli aulas geenivaramu infopäev, kus saab teada, mida on võimalik geeniandmetega pihta hakata ja kuidas saab teadustöö tulemusel kogutud andmetest tavainimese jaoks väärtuslik info.

Ligi 5% Eesti täisealisest elanikkonnast ehk 52 000 inimest on usaldanud oma andmed Eesti geenivaramusse hoiule sooviga panustada teaduse arengusse, aga ka lootusega oma tervise kohta kasulikku infot vastu saada. Kui kuni 2011. aastani oli geenivaramu peamine eesmärk ulatusliku andmebaasi loomine ja sellel põhinevate teadusuuringute läbiviimine, et leida seoseid genoomivariantide ja inimese fenotüübi - sh haiguste - vahel, siis tänavu käivitus Eesti geenivaramus suurprojekt, mis võimaldab lõpuni viia kõigi geenidoonorite genotüpiseerimise.

„Saadud andmekogu alusel koostatakse geenidoonoritele personaalsed geenikaardid, mis loovad uued võimalused personaalsete haigusriskide hindamiseks ja nende selgitamiseks selleks soovi avaldanud osalejatele. Analüüsides inimese geeniandmeid ja lisades sinna keskkonna-, tervisekäitumise ja tavapärased haigusandmed on võimalik leida igale inimesele võimalikult hästi sobiv haiguse ennetus- või raviplaan. Näiteks aitavad geeniandmed arstil leida igale inimesele kõige sobivam ravim sarnaste alternatiivide seast ja panna paika õige doos, kuna iga inimene reageerib ravimitele natuke erinevalt. Teades oma pärilikke riske, saame ise muuta oma tervisekäitumist nii, et neid riske oleks võimalik vähendada,“ rääkis Eesti Geenivaramu teabejuht Annely Allik.

Infopäeval esinevad ettekannetega professor Andres Metspalu, kes tutvustab projekti „Tagasiside geenidoonorile“ ja TÜ vanemteadurid tutvustavad selle erinevaid valdkondi:  meditsiinigeneetik dr. Neeme Tõnisson räägib, millist kasu võiks inimestel olla geneetilisest tagasisidest, dr Krista Fischer vaatleb sagedaste haiguste pärilikke riske ja dr Lili Milani avab geenide ja ravimisobimatuse vahelisi seoseid. TÜ vanemteadur Elin Org tutvustab peagi algavat mikrobioomi projekti ja Eesti Geenivaramu teabejuht Annely Allik räägib projektiga liitumise võimalustest. Ettekande järel on avatud küsimuste voor.

Kõik huvilised on oodatud osalema.

Infopäev on eelregistreerunutele tasuta. Registreeruda saab käesoleva vormi kaudu.

Infopäeva salvestusi saab hiljem järele vaadata aadressil www.uttv.ee.

Lisainfo: Annely Allik, Tartu ülikooli Eesti Geenivaramu teabejuht, 737 4037, Annely.allik@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik