Geenivaramusse on oma andmed jätnud 30 000 edumeelset inimest

Geenivaramuga on oodatud liituma kõik eestimaalased, kes on vähemalt 18 aastat vanad. Praegusel hetkel on eriti teretulnud eakamad inimesed ja nn. "triod" – pered, kus on doonorina esindatud nii täisealised lapsed kui ka nende vanemad. Nimelt on ettevalmistamisel laiaulatuslik uuring, mille aluseks vajatakse just vanemate inimeste ja perekondade andmeid. Vanimaks geenidoonoriks on seni olnud 102-aastane jõgevamaalane.

TÜ Eesti Geenivaramust väljastatud andmete põhjal on käimas või juba lõppenud üle kümne teadusprojekti, kus TÜ Eesti Geenivaramu on olnud projekti koordinaator või koostööpartner.
Andmebaasi kasvades suureneb huvi selle kasutamise vastu, nii Eesti kui välismaiste ülikoolide teadlaste poolt. Lisandub järjest uuringuid, mille käigus valmivad doonoritele geenikaardid. Hetkel on neid koostatud veidi üle tuhande, peagi lisandub teist samapalju. Geenikaart on aga tulevikus väärtusliku informatsiooni allikaks inimese enda tervise huvides.

Parimaks Geenivaramu informatsiooni kandjateks on aga loomulikult kõik praegused doonorid, kes oma kogemusi ja teadmisi jagavad oma sõprade ja pereliikmetega, innustades seeläbi teisigi liituma. Geenivaramu ideed on aidanud tutvustada ka paljud tuntud inimesed, nagu näiteks Hannes Tamjärv, Linnar Viik ja Hele Kõre. Nagu ka mitmed linnapead ja maavanemad, Tartu Ülikooli rektor Alar Karis jpt.

TÜ Eesti Geenivaramu on Tartu Ülikooli teadus- ja arendusasutus, mis tegeleb Eestimaal geeniuuringute edendamisega, kogub teavet Eesti rahvastiku tervise ja pärilikkuse informatsiooni kohta ning rakendab geeniuuringute tulemusi rahva tervise parandamiseks.

Geenivaramu on Eesti Genoomika tippkeskuse liige ja rahvusvahelise biopankade konsortsiumi "P3G" asutajaliige.

Lisaks perearstidele- ja õdedele, kes aktiivselt andmeid koguvad, on igas suuremas linnas tööle asunud TÜ Eesti Geenivaramu sõltumatud andmekogumiskabinetid, kus töötab andmekogujana üle 150 meediku.

Täpsem info:
www.geenivaramu.ee

Lisainfo: Annely Allik, TÜ Eesti Geenivaramu teabejuht, 50 229 70, annely.allik@geenivaramu.ee

Norbert Kaareste
pressiesindaja