Guildi võrgustiku rektorid Tartus: ülikoolid on innovatsiooni eestvedajad

Eile 13. oktoobril 2017 arutasid Euroopa tippülikoole ühendava Guildi võrgustiku rektorid Tartu ülikoolis, kuidas suurendada teadustöö mõju ja muuta ülikoolide panus ühiskonnale nähtavamaks.

Võrgustiku rektorite üldkogul arutleti erinevate võimaluste üle, kuidas saavad ülikoolid toetada innovatsiooni ja tarka riigijuhtimist. Rektorid leidsid, et peamiste võimalustena tuleb arendada ettevõtlussuhteid, toetada uurimisvaldkondade ülest koostööd ja anda teadmuspõhist nõu poliitikakujundajatele. Kõige aluseks on aga teadus- ja arendustöö rahastamise suurenemine.

Rektor Volli Kalm ütles, et kohtumise eesmärk oli leppida kokku Guildi strateegilised eesmärgid Euroopa kõrgharidus- ja teadusruumi kujundamisel, suhtlemisel Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoniga ning teiste strateegiliste partneritega. „Kooskõlastasime võrgustiku järgmise kolme aasta prioriteedid, rõhutades, et Euroopa innovatsioonivõimekuse tagab eesliiniteadusel põhinev kõrgharidus," rääkis Kalm.

Guildi võrgustiku tegevjuhi Jan Palmowsky sõnul otsustati rektorite üldkogul Guildi tegevuskava järgmise Euroopa raamprogrammi kujundamisel, lepiti kokku liikmete vahelise koostöö põhipunktid ja kiideti heaks Guildi arengustrateegia. „Tartu ülikool on meie võrgustikus väga oluline partner, suunates meie suhtlust Eesti riigiga Euroopa Nõukogu eesistumise perioodil ning vahendades võrgustikule siinsete tippteadlaste eksperthinnanguid. Olulised on ka Tartu ülikooli ettepanekud poliitika ja koostöö vallas ning rektor Volli Kalmu osalemine võrgustiku töö juhtimises,“ võttis Palmowsky senise koostöö kokku.

Enne üldkogu kohtumist Tartu ülikoolis osalesid Guildi võrgustiku ülikoolide rektorid 12. oktoobril Euroopa Nõukogu eesistumise raames toimunud rahvusvahelisel tippteaduse konverentsil „European Research Excellence - Impact and Value for Society“ Tallinnas. Lisaks kohtusid nad haridus- ja teadusministeeriumi teadusosakonna juhataja Taivo Rauaga, kes tutvustas neile Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegia „Teadmistepõhine Eesti” fookusi.

The Guild of European Research Intensive Universities on 2016. aasta suvel loodud Euroopa teadusülikoolide organisatsioon. Guildi võrgustikku kuuluvad 19 teadusülikooli on oma peamiseks eesmärgiks seadnud teaduspoliitika kujundamise, et suureneks teadustöösse suunatava raha hulk. Lisaks oma ettepanekute tegemisele Euroopa kõrgharidust ja teaduspoliitikat kujundavatele strateegiatele ja rahastusprogrammidele on ülikoolide koostöö fookuses ka innovatsioon ja ettevõtlussuhted. Veelgi täpsema info leiab võrgustiku kodulehelt.

Lisainfo: Volli Kalm, Tartu ülikooli rektor, 737 5601, rektor@ut.ee

Maria Kristiina Prass