Helendavad valgud tõotavad läbimurret vähiravis

Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel toimub 19.–21. maini Tallinnas Mustpeade majas konverents "Peptiidsed vektorid ja ravimite suunamine", kus peaesineja on Nobeli preemia laureaat professor Roger Tsien California ülikoolist (USA). Tema avastatud helendavad valgud tõotavad vähiravi kordades edukamaks muuta.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38570","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Roger Tsienile koos veel kahe teadlasega omistati Nobeli keemiapreemia 2008. aastal roheliselt fluorestseeruva valgu avastamise ja täiustamise eest. Tsieni laboris täiustati ühest meduusiliigist puhastatud valku nii, et selle fluorestsents oleks püsivam või et muudetud valkude helendus oleks erinevat värvi.

Avastuse kasu seisneb selles, et kui uurijat huvitava molekuli külge liita helendav markervalk, siis saab fluorestseeruva liitmolekuli olemasolu, paiknemist ja liikumist jälgida nii elusates rakkudes kui ka terves organismis.

Konverentsi ühe korraldaja, TÜ molekulaarse biotehnoloogia professor Ülo Langeli sõnul oli enne Tsieni ja tema kolleegide avastusi elusas rakus toimuvate protsesside molekulide tasemel jälgimine võimatu ja üldjuhul uuriti vastavaid protsesse kaudsete meetoditega. "Helendavad valgud on teinud raku elutegevuse analüüsimise oluliselt lihtsamaks. Piltlikult võib helendavate valkude kasutamist oma olemuselt võrrelda raadiosaatjaga rändlinnu seljas, mis lendaja marsruudi kohta täpset ajalist ja ruumilist teavet edastab - ainult, et fluorestseeruvate valkudega märgitud molekulide liikumine toimub rakutasandil, mitte mandrite vahel," ütles Langel.

Professor Tsieni viimaste aastate uurimistöö on viinud selliste peptiidide avastamise ja täiustamiseni, mis organismis koonduvad spetsiifiliselt kasvajatesse ja nende metastaasidesse. Kui sellised peptiidid on märgistatud helendava värvainega, on kirurgil lihtne haiguskolded tuvastada ja eemalda, mis muudab vähiravi kordades efektiivsemaks.

Ravimite suunamine rakkudesse peptiidsete vektorite abil suhteliselt noor biotehnoloogia valdkond, sest rakutransporti võimaldavad peptiidid avastati vähem kui 20 aastat tagasi. Sellele vaatamata on neid ühendeid aktiivselt uuritud ja mõned neist on jõudnud juba ka ravimkatsete kliinilisse faasi. Konverentsil tutvustavad oma viimaseid sellealaseid uurimistulemusi 14 riigi tippteadlased.

Rohkem infot: www.peptidevectors2011.org

Lisainfo: Margus Pooga, TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi keemilise bioloogia professor, tel 501 4787, 737 5049, mpooga@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja