Herman Walteri ümbermatmisega seotud mäletusesemed jõuavad Tartu Ülikooli

Esmaspäeval, 19. septembril annavad Vene polaaruurija ja Guinnessi rekordiomanik dr Dmitri Shparo ja Eesti suursaadik Venemaal Simmu Tiik ülikoolile üle Herman Walteri ümbermatmisega seotud esemed ja Siberist kaasatoodud kivimid.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38149","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Tuntud polaaruurija ja Eduard von Tolli meeskonna koosseisus Sannikovi maad otsinud arst, Tartu Ülikooli vilistlane Herman Walter suri 1901. aastal ekspeditsioonil Venemaa Arktikas Uus-Siberis. Käesoleva aasta juuli lõpus sõitis Jakuutiasse eestlastest, venelastest ja Walteri järeltulijatest koosnev grupp eesmärgiga matta Walteri säilmed Kotelnõi saarel ümber kindlasse hauda.

Nüüd külastavad Tartu Ülikooli ekspeditsiooni liikmed eesotsas tuntud Vene polaaruurija, Gunnessi rekordi omaniku, esimesena suuskadel Beringi väina ületanud dr Dmitri Shparoga, et anda ülikoolile üle ümbermatmisega seotud mälestusesemed ja kivimid ning tutvustada avalikkusele suvise ekspeditsiooni tulemusi.

TÜ rektori Alar Karise sõnul on oma ajaloo väärtustamine ülikooli jaoks alati oluline olnud ning kuulsate vilistlastega seotud mälestusesemete jõudmine TÜ muuseumisse annab suurepärase võimaluse meie eelkäijate panuse tutvustamiseks. "Von Toll ja Herman Walter on TÜ vilistlased, kellel on maailma teadusajaloos tähelepanuväärne osa. Tartu Ülikool on tänulik kõigile asjaosalistele, kes Walteri ümbermatmise ja tema mälestuse väärika jäädvustamise nimel vaeva on näinud," ütles Karis.[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38148","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Walteri säilmete ümbermatmise põhjuseks oli lagunenud haud, mille üle-eelmisel suvel Kotelnõi saarel avastas Vene polaarentusiastide ekspeditsioon. Selle aasta augustis sõitsid koos venelastega saarele ka Eesti filmimees Riho Västrik, Tartu Ülikooli esindaja Erki Tammiksaar, Eesti suursaadik Venemaal Simmu Tiik ning Walteri sugulased. Säilmed maeti ümber ja hauale püstitati ka uus monument.

Herman Walter, kes sai 1892. aastal Tartu Ülikoolist arstidiplomi, osales olematut Sannikovi maad otsinud kuulsa Tsaari-Venemaa polaar­uurija, samuti Eestist pärit Tartu Ülikooli vilistlase Eduard von Tolli ekspeditsioonis, mille käigus ta 1901. a. suri. Aasta hiljem jäi arvatavalt sama saarerühma kandis teadmata kadunuks ka kuulus von Toll.

Walteri ümbermatmisega seotud mälestusesemete üleandmine toimub esmaspäeval, 19. septembril kell 11 TÜ valitsuse nõupidamiste ruumis (TÜ peahoone II korrusel, ruum 207).

Lisainfo: Erki Tammiksaar, ekspeditsiooni liige, TÜ geograafia ajaloo vanemteadur, tel 521 7469, 737 5087, erki.tammiksaar@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja