Inauguratsiooniloeng: uued võimalused keskkonnaseisundi parandamiseks

Teisipäeval, 29. mail peab inauguratsiooniloengu TÜ keskkonnatehnoloogia professor Jaak Truu. Loeng käsitleb keskkonna- ja biotehnoloogia viimased arenguid.

Keskkonnatehnoloogia  on  paljude erialadega tegelev ja kiiresti arenev valdkond, kus loodus- ja inseneriteadused on omavahel tihedalt seotud. Viimaste aastate kõige kiiremini muutunud keskkonnatehnoloogia valdkondi on keskkonna biotehnoloogia, mis toetub  mikrobioloogias, molekulaarbioloogias ja geenitehnoloogias saavutatule ning uutele meetoditele bioloogiliste süsteemide uurimisel.

Kui keskkonna biotehnoloogia seostus veel viis aastat tagasi peamiselt saastunud pinnase ja setete puhastamise tehnoloogiatega, siis praegu on tähtsad  uurimissuunad tahkete ja vedelate orgaaniliste jäätmete aeroobse ning anaeroobse käitlemise ning teise põlvkonna biokütuste tootmise tehnoloogiate väljatöötamine.

Keskkonna biotehnoloogial on oluline osa vanemate keskkonnatehnoloogiliste protsesside täiustamisel, seda eriti seoses uute esile kerkivate probleemidega, milleks on ravimijäägid ja sünteetilised nanoosakesed keskkonnas.

Jaak Truu lõpetas 1991. aastal Tartu ülikoolis mikrobioloogia eriala ja kaitses 1994. aastal magistriväitekirja hüdrobioloogia erialal. 2004. aastal kaitses ta Tartu ülikoolis doktoritöö teemal „Põlevkivitööstuse heitveed: mõju jõgede mikroobikooslusele ja bioremediatsiooni võimalused“.

Jaak Truu on täiendanud ennast Soome, Kanada ja Norra ülikoolides. Ta on töötanud ökoloogia ja mereuuringute instituudis (1991–1992), Eesti põllumajandusülikooli keskkonnakaitse instituudis teadurina (1992–1998), TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudis teaduri (1998–2006) ning vanemteadurina (2006–2011).

Alates 2011. aastast on Jaak Truu Tartu ülikooli ökoloogia- ja maateaduste instituudi keskkonnatehnoloogia professor.  Ta on Eesti mikrobioloogide ühenduse juhatuse esimees ja Euroopa  teaduse ja tehnoloogiaalase koostöövõrgu biomeditsiini ja molekulaarsete bioteaduste valdkonna komitee Eesti ekspert.

Tema peamised uurimisvaldkonnad on mikroobsetel protsessidel põhinevad reo- ja heitvee puhastamise tehnoloogiad ning kasvuhoonegaaside emissiooni vähendamine ökotehnoloogiliste meetodite abil.

Loeng „Keskkonna- ja biotehnoloogia: uued võimalused keskkonnaseisundi parandamiseks“ toimub teisipäeval, 29. mail kell 16.15 ülikooli ajaloo muuseumi valges saalis

Lisainfo: Kady Sõstar, avalike suhete spetsialist, tel 737 5685, kady.sostar@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu ülikooli pressiesindaja