IT-õiguse ekspert räägib aktuaalse juhtumi näitel andmekaitsest

Reedel, 9. oktoobril kell 14.15-17.30 annab Tartu ülikooli õigusteaduskonnas (Näituse 20-103) külalisloengud tuntud Oslo ülikooli IT-õiguse ja andmekaitse spetsialist professor Lee Bygrave.

Loengud toimuvad inglise keeles järgnevatel teemadel:

• The US-EU cleavage on data protection regulatory policy
  • The extent to which data protection rules can and ought to apply to use of human biological material
  • Regulatory policy on privacy-enhancing technology and privacy/data protection by design.

Esimese teema aktuaalsus on tõusnud eriliselt päevakorda seoses 6. oktoobril välja öeldud Euroopa Liidu kohtu otsusega kohtuasjas Maximillian Schrems v Data Protection Commissioner (kohtuasi C-362/14).

Kaasus võitis juba kaks nädalat tagasi Euroopa meediaväljaannete terava tähelepanu, kui avaldatud kohtujuristi arvamus andis alust arvata, et otsus mõjutab olulises osas hetkel Euroopa ja USA vahel kehtivat isikuandmete edastamise süsteemi.

Nimelt on andmekaitse direktiivi kohaselt Euroopa Liidu liikmesriikidest lubatud isikuandmete edastamine ainult riiki, mis tagab piisava andmekaitse taseme. Selliste riikide hulka ei kuulu hetkel USA. Samas on Euroopa Komisjonil õigus otsustada, et kolmas riik pakub piisavat andmekaitse taset. Komisjon on seda teinud ka osas, mille kohaselt võivad ettevõtted, kes nõustuvad Safe Harbouri privaatsus põhimõtteid järgima, edastada isikuandmeid Euroopast USAsse.

Maximillian Schrems väidab, et olles Facebooki kasutaja, edastatakse ta isikuandmeid USAsse ning tulenevalt Edward Snowdeni poolt teatavaks tehtud infole, on selge, et de facto ei tagata Safe Harbour kokkuleppe alusel USAs piisavat andmekaitse taset.

6. oktoobril otsustas Euroopa Liidu kohus, kas liikmesriikide andmekaitse järelevalve organid võivad hinnata Euroopa Komisjoni otsuseid piisava andmekaitse taseme hindamise osas.

Lee Bygrave külastab Eestit Tartu ülikooli IT-õiguse programmi kutsel.

Lisainfo: Helen Eenmaa-Dimitrieva, IT-õiguse programmi juht, tel: 737 6056, helen.eenmaa@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja