IT-tudengid said Baltimaade esindusvõistkonnana Saksamaalt väärt kogemuse

11.–15. juulini toimus Frankfurdis rahvusvaheline tudengite arvutiklastri ehitamise võistlus, kus ainsana Baltimaadest oli kohal Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi tudengite võistkond.

Tudengite ülesandeks oli žürii ees ehitada aja peale arvutiklaster ehk kobararvuti. Tartu ülikooli teoreetilise informaatika lektori, kuueliikmelise tudengimeeskonna „Suitsupääsuke“ juhendaja Tõnu Tamme sõnas, et kuigi auhinnalist kohta Eestisse ei tulnud, said üliõpilased võistlusel hästi hakkama, omandades sealt väärt kogemuse, mida paljudel teistel IT-tudengitel Eestis ei ole.

„Võrreldes teistega oli meil palju vaeva arvutiklastri ehitamisega. Võistkondadel olid kaasas sponsorite poolt antud arvutid ja ülesandeks oli programmid võimalikult hästi tööle saada. Kuna üliõpilased ehitasid arvutiklastri kohapeal ja installeerisid sellele vajaliku tarkvara, siis jäi meil vähem aega programmide käivitamiseks ja optimeerimiseks,“ kirjeldas Tamme, lisades, et üliõpilased said tööle neli rakendust ettenähtud kuuest.

Klastrite kiirust võrreldi traditsioonilise Linpacki testiga, milles kiireim oli esimest korda võistlusel osalenud India meeskond uue võistluse rekordiga 10,7 teraflopsi.

Esimene ja kolmas koht läksid Tsinghua ja USTC võistkondadele Hiinast. Teiseks jäi eelmise aasta võitja Lõuna-Aafrika Vabariik. Publiku lemmikuks valiti Purdue võistkond, kuhu kuulusid Colombia ja USA üliõpilased. Vaata auhinnatseremooniat.

Võistlusel Eesti tudengitele kaasa elanud žürii liige ja võistluse korraldaja HPC Advisory Council liige Seal Brian kirjeldas Tartu ülikooli tudengimeeskonda järgmiselt: "These kids, first time competitors, this is really what the competition is all about. They had a small form factor cluster, that needed 20 power supplies, 18 or 20, they shipped them, only 2 arrived. 2 our of twenty, what are you going to do ? Well what they did, on Monday afternoon they went out and bought every damn power supply in the city of Frankfurt. They went to every place and bought them all. There won't be no new PC for weeks and they made their own power cables, these things were not cabled right. One of the guys cut his finger, so there is human blood in this cluster. If that is not remarkable, if that is not the spirit of this, I don't know what is."

Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi tudengite meeskonda treenisid võistluseks eriala professorid, õppejõud ja doktorandid.

Tudengite osalemist võistlusel toetasid Mellanox, IT Akadeemia, Tiigriülikool, Tartu ülikool, Barco, Markit ja Eesti teadusagentuur.

Lisainfo: Andre Tättar, võistkonna "Suitsupääsuke" liige, e-post: andre.tattar [ät] ut.ee.
Tõnu Tamme, Tartu ülikooli teoreetilise informaatika lektor, tel: 737 549, e-post: tonu.tamme [ät] ut.ee;
Benson Muite, Tartu ülikooli hajussüsteemide teadur, e-post: benson.muite [ät] ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja