Kalavarude säästliku kasutamise tagamiseks koguneb rahvusvaheline projektimeeskond

25.–28. veebruaril toimub keskkonnaministeeriumis (Narva mnt 7a, Tallinn) BONUS projekti „Ruumiliste protsesside arvestamine ökosüsteemi mudelites tagamaks kalavarude säästlik kasutamine“ (INSPIRE) avanõupidamine.

Projekti peamine eesmärk on töötada välja meetodid hindamaks Läänemere keskkonnatingimuste ajalis-ruumilise varieeruvuse olulisust peamiste töönduskalade varude – räim, kilu, tursk ja lest – ökosüsteemipõhiseks majandamiseks. INSPIRE ühe olulisema rakendusliku tulemusena töötatakse välja lestavarude suuruse hinnangu meetodid ning täiustatakse räime, kilu ja tursavarude hindamise metoodikaid.

INSPIRE on neli aastat vältav (01.02.2014-31.01.2018) projekt, mida koordineerib Eestist Tartu ülikooli Eesti mereinstituut. Projektis osalevad veel Taani, Soome, Saksamaa, Läti, Poola ja Rootsi teadlased.

Projekti avanõupidamisel on olulisima päevakorrapunktina kavas kõigi tööülesannete täpsustamine projekti partnerite kaupa ning aruandlusplaani detailne arutelu vastavalt projekti tegevuskavale kogu järgneva nelja aasta vältel.

„Kohtumisel paneme paika välitööde täpse plaani ja kinnitame proovide kogumise ja säilitamise eeskirjad,“ rääkis Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi mereökosüsteemide juhtivteadur Henn Ojaveer. Ojaveeri sõnul toimub ka nn andmebaasi töötuba, mille viib läbi rahvusvahelise mereuurimisnõukogu (ICES) andmebaasi juht Neil Holdsworth. Kõik INSPIRE andmed koondatakse ühte ala-kataloogi ICES’i ühtses andmebaasis. Toimuma saab ka projekti juhtkomitte nõupidamine.

Nõupidamisel osalevad peale projekti partnerite ja ICES esindaja ka BONUS programmi juht Andris Andrushaitis ja vaatlejana Läänemere piirkondliku nõuandekomisjoni esindaja Pehr Eriksson.

Lisainfo BONUS projekti veebilehelt.

Lisainfo: Henn Ojaveer, Tartu ülikooli Eesti mereinstituudi mereökosüsteemide juhtivteadur, tel: 5158328, e-mail: henn.ojaveer@ut.ee;
Marge Simo, projekti koordinaator, tel: 6701 904, e-mail: marge.simo@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja