Keeleteadlased tähistavad kaasaegse keeleteaduse uurimisrühma juubelit

Emakeele Selts ja Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut tähistavad 18. detsembril 2015 viiekümne aasta möödumist Generatiivse Grammatika Grupi (GGG) asutamisest konverentsiga „GGG poolsajand“. Konverentsil heidetakse pilk eesti keeleteaduse senistele, praegustele ja tulevastele arengusuundadele põlvkondade järjepidevuse raamistikus.

Konverentsi ettekannete temaatika hõlmab teadusloolist vaatenurka GGGle, töörühma liikmete uurimuste analüüsi ja praegust uurimis­temaatikat ning keeleteaduse viimase aja arenguid. Konverentsi esimese poole sisustavad töörühma kuulunud ja sellega lähedalt kokkupuutunud teadlased, teises pooles tutvustavad järgmiste põlvkondade uurijad uuemaid suundumusi keele ja keelekeskkonna struktuuri uurimisel. Konverentsil esitletakse ka GGG veebilehte.

GGG oli noorematest õppejõududest, aspirantidest ja üliõpilastest koosnev kaasaegse keeleteaduse uurimisrühm, mis tegutses 1960.-1970. aastatel Tartu ülikooli eesti keele kateedri juures Huno Rätsepa juhtimisel. GGG ühendus tõi eesti keeleteadusse uue, teoreetilise suunitlusega paradigma.

GGG liikmed on pikka aega mõjusalt tegutsenud teaduses  ja ühiskonnas, sealhulgas kümme neist professoritena Eestis või välismaal, kolm akadeemikutena. Riigi teaduspreemiate ja Wiedemanni keeleauhinna laureaatide seas on üheksa GGGlast. Ühenduse asutamisajaks on loetud 1965. aastat, mil Tartu ülikooli rektor Fjodor Klement andis nõusoleku strukturaallingvistika töörühma moodustamiseks eesti keele kateedri juures.

Konverentsi korraldamist on toetanud Hasartmängumaksu Nõukogu, Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning Emakeele Selts.

Konverents toimub 18. detsembril algusega kell 11 Tartu ülikooli peahoones J.V. Veski auditooriumis (ruum 139).

Tutvu konverentsi kavaga: http://www.keel.ut.ee/et/uudised/konverents-ggg-poolsajand

Lisainfo: Helle Metslang, tänapäeva eesti keele professor, tel 737 5213, 5225074, helle.metslang@ut.ee