Kentucky ülikooli professori avalik loeng kaardistab pronkssõduri virtuaalse maastiku

Teisipäeval, 15. oktoobril kell 14.15 peab TÜ geograafia osakonnas Vanemuise 46-327 avaliku loengu „Ruum, sotsiaalmeedia ja ühiskond: Pronkssõduri virtuaalse maastiku kaardistamine“ Matthew Zook, Fulbrighti külalisprofessor Kentucky ülikoolist. Loengus räägib ta informatsiooni loomise, kasutamise ja tõlgendamise geograafilisusest ning informatsiooniga manipuleerimisest. Ühe näitena kasutab professor ka Eesti pronkssõduri juhtumit.

Professor Zook uurib infoühiskonna ruumilist korraldust ning tehnoloogilisi muutusi ühiskonnas. Tartu ülikooli geograafia osakonnas toimuval seminaril arutleb ta IKT-põhise informatsiooni geograafia üle. Kuidas luuakse kaasaegses infoühiskonnas informatsiooni? Kuidas seda kasutatakse? Kuidas seda tõlgendatakse ja sellega manipuleeritakse? Nendele küsimustele vastamiseks kasutab ta erinevaid IKT-põhiseid andmeallikaid, näiteks Google Maps kasutajaprofiile ning sotsiaalmeedia andmestikke.

Professor on ühes oma uurimuses kasutanud ka Eesti pronkssõduri näidet info geograafilisuse tuvastamiseks. Seminaris analüüsib ta erinevaid juhtumeid ja toob näiteid ka Eestist.

Matthew Zook on publitseerinud rohkem kui 50 teadustööd ning raamatu „The Geography of the Internet Industry: Venture capital, dot-coms, and local knowledge” (Wiley-Blackwell, 2005).  Lisaks on ta uue Sage ajakirja Big Data and Society toimetuse asutajaliige.

Tartu ülikooli geograafia osakonna mobiilsusuuringute laboris 2013/14. õppeaastal töötav professor Matthew Zook korraldab kraadiõppuritele 2013. aasta sügissemestril kursuse „Ruum, sotsiaalmeedia ja ühiskond“. Huvilised teistest ülikoolidest on samuti oodatud.

Kõik huvilised on oodatud!

Lisainfo: Rein Ahas, Eesti teaduste akadeemia uurija-professor, tel: 737 5077, 503 5914, e-post: rein.ahas@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja