Konverentsil arutletakse isiku rolli üle usundiloos

Reedel, 7. detsembril algusega kell 10 toimub Tartus Ülikooli 16–212 juba 7. aastat järjest Eesti Akadeemilise Usundiloo Seltsi aastakonverents “Isik religioonis: rollid ja kangelased”.

Tänavune konverents keskendub usujuhtidele ja isiku osale usundites. „Religioonid ei ole kunagi läbi saanud inimese loova ja läbiviiva panuseta,“ sõnab konverentsi üks korraldaja Madis Arukask, lisades, et religioonide rajajad, suured usujuhid on kujundanud ja kujundamas inimkonna usundilise mitmekesisuse mosaiiki.

„Paljud religioonid ning usuliikumised ongi laiemalt tuntud nende looja või propageerija isiku läbi, kelle tegevusi ja omadusi vastavad narratiivid tutvustanud, võimendanud või moonutanud on,“ räägib Arukask isiku rollist usundiloos, „isikud, kes on paigutunud ühe või teise religiooni tsentrisse – kas läbi karismaatilise tegevuse, märtrisurma või muul põhjusel – hägustuvad ajaloos, mütologiseeruvad, muutudes nii rahvapäraselt omasemateks ja "arusaadavamateks."“

Isiku rollist ja tekkinud kangelastest religioonis saab konverentsil kuulata läbi mitme ettekande, mis katavad temaatiliselt laia aegruumilist spektrit eelkristliku Uus-Assüüria usuelust kaasaegsetes ökokülades toimuvani. Konverentsil peetakse 11 ettekannet Eesti, Venemaa ja Ungari uurijate poolt.

Konverents on kokkuvõtteks samateemalisele ettekandekoosolekute sarjale, mis vältas läbi 2012. aasta ning kus peeti kokku 9 ettekannet.

Konverentsi korraldavad Eesti Akadeemiline Usundiloo Selts, Kultuuriteooria tippkeskus, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakond ja TÜ eesti keele võõrkeelena osakond.

Täpsema konverentsi kavaga, esinejate ja ettekandmisele tulevate teemadega saab tutvuda Eesti Akadeemilise Usundiloo Seltsi kodulehel http://www.eaus.ee/konv2012kava.html.

Lisainfo: Madis Arukask, Eesti Akadeemilise Usundiloo Seltsi president, tel: 504 5547, e-mail: madis.arukask@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja