Kosmosemeditsiin on abiks taastusravis

Gravitatsioonifüsioloogia sümpoosioni ühe korraldaja, TÜ arstiteaduskonna füsioloogia instituudi dotsendi Jana Kivastiku sõnul on maapealsel ja kosmosemeditsiinil palju ühist. Vees olekut kasutatakse tihti kaaluta oleku mõju selgitamiseks, samuti leiab vees viibimine üha enam kasutust ka inimese tugi- ja liikumiselundkonna taastusravis. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41315","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

"Gravitatsioon mõjub nii inimese närvisüsteemile kui lihastele ja vees viibimine, mis on ju üsnagi lähedane kaaluta olekule, aitab arstidel gravitatsiooni mõju tervisele hõlpsamini uurida. Kaaluta olekut ehk siis vees viibimist kasutatakse järjest rohkem ka taastusravis. Näiteks liigeste operatsiooni järgselt on vees tunduvalt kergem liigutusi teha, koormus kehale pole nii suur. Sama kehtib ka ülekaaluliste inimeste ravi puhul," selgitas Kivastik.

Esimene gravitatsioonifüsioloogia sümpoosion toimus juba 1989. aastal Inglismaal, peale seda on mõneaastaste vahedega peetud samalaadseid üritusi erinevates Euroopa riikides. Sel aastal kogunevad oma ala tippspetsialistid kogu maailmast esmakordselt Tartu Ülikoolis.

Ava-plenaaristungile Tartu Ülikooli aulas 17. mail algusega kell 9 on oodatud kõik, keda teema huvitab. Avaistungil saavad sõna Tadaaki Mano Gifu Ülikoolist Jaapanist, kes käsitleb vananemist autonoomse närvisüsteemi seisukohalt, Manchester Metropolitani Ülikooli professor Marco Narici, kes räägib lihaskonna vananemisest ja kuidas sellega kaasnevaid probleeme vältida ja Kaisa Mannerkorpi Göteborgi Ülikoolist Rootsist, kes tutvustab vees toimuva liikumisravi olemust. Professor Alamelu Sundaresan Lõuna-Texase Ülikoolist (USA), kes muuhulgas töötab ka NASA kosmosekeskuses, selgitab raskustungi kui keskkonnafaktori mõju inimese immuunsüsteemile. Sümpoosion jätkub pühapäeval Biomeedikumis.

Täpsem info: http://www.howi-symposium.net

Lisainfo: TÜ füsioloogia instituudi dotsent Jana Kivastik, tel 737 4337