Kuidas on muutunud toitumiskultuur tänapäeva ühiskonnas?

Enam pole tähtis, mida me sööme, vaid mida me ei söö. Helsingi ülikooli professor Johanna Mäkelä räägib, millal meie toitumisharjumused nii drastiliselt muutusid ja miks.

Viimase saja aasta jooksul on meie toitumisharjumused seoses arengutega ühiskonnas drastiliselt muutunud. 24. aprillil räägib Helsingi ülikooli professor Johanna Mäkelä Granö loengusarja raames nende muutuste põhjustest Soome toidukultuuri näitel.

Prof Mäkelä sõnul on meie toitumisharjumustele jälje jätnud suured ühiskondlikud muutused, nagu industrialiseerimine, linnastumine, üleilmastumine ning ka naiste positsiooni muutumine ühiskonnas.

"Läänemaailmas pole toit enam probleemiks, mistõttu saame arutleda pigem selle kvaliteedi, tervislikkuse, eetika ja poliitika üle. Tänapäeval pole enam niivõrd oluline, mida sa sööd, vaid pigem, mida sa ei söö. Erinevaid toitumistavasid ning -viise on terve hulk," ütleb Mäkelä.

Oma loengus keskendub ta Soomes toimuvatele debattidele, mis käsitlevad nii toitu kui ka toitumist üldiselt. Esmalt tuleb juttu Soome toidukultuuri olemusest, seejärel analüüsib prof. Mäkelä kaasaegse Soomlase toitumismustreid ning seda, kuidas toitumine on kujunenud omaette poliitikaks. Lõpetuseks toob prof. Mäkela mõned näited Soome toitumiskultuuri kaasaegsest käsitlusest.

Helsingi ülikoolis loodi hiljuti Soome esimene ja rahvusvaheliselt haruldane professori ametikoht -  toitumiskultuuri professuur. Professor Johanna Mäkelä alustas ametikohal  2012. aasta algul.  Varem oli ta juhtivteadlane Soome tarbijauuringute keskuses. Tema uurimisteemad on toidu ja tarbimise sotsioloogia, söömise stiilid ja praktika, toitumise muutused ja tulevik, säästev areng ja toitumine ning toiduaineketi vastutus.

Granö loengusari toob avalike loengute ning seminaridega Eestisse Soome tippteadlasi juba alates 2004. aastast. Loengusarja korraldavad Soome instituut, Tartu ülikool ning Tartu ja Turu ülikoolide Granö keskused.

Prof Mäkelä loeng saab teoks TÜ käitumis-, sotsiaal- ja terviseteaduste doktorikooli kaasabil. Loeng on inglise keeles ja toimub 24. aprillil kell 10.15 Lossi 36-214. Kõik huvilised on oodatud!

 

Lisainfo:
Kadri Kaljurand, Soome instituudi koordinaator, kadri.kaljurand@finst.ee, tel.7427319
Sirje Üprus, TÜ rahvusvahelise koostöö juht, tel 737 5615, sirje.uprus@ut.ee

 

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee