Läänemere riikide õigusajaloolased arutavad konverentsil piirkonna õigusruumide kujunemist

3.-5. juunil korraldavad Tartu Ülikooli õiguse ajaloo õppetool ja Läti Ülikooli riigi ja õiguse teooria ajaloo kateeder Tartus ja Riias rahvusvahelise konverentsi "Õiguse ühtsus ja mitmekesisus Läänemereruumi õigusajaloos".

Läänemereruumi õigusajaloolaste päev koondab selle piirkonna kõrgeima kvalifikatsiooniga õigusajaloolasi. Seekordse konverentsi eesmärk on vaadelda Läänemerd ümbritsevate õiguskultuuride ajalugu õigusliku ühtsuse ja mitmekesisuse vaatenurkadest. "Ühelt poolt on vaatluse all iga maa õiguskultuuri omapära, teiselt poolt päritakse erinevate õiguskultuuride ühisosa järele, tuues välja omavahelise õigussiirde mõju ja toimemehhanismid erinevates aegruumides," ütles Tartu Ülikooli õiguse ajaloo professor Marju Luts-Sootak.

Prof Luts-Sootaki sõnul on Läänemeri lahutava ja jagava piirina sundinud mereäärseid rahvaid leidma iseseisvalt lahendusi tekkinud õigusprobleemidele. Samas on meri olnud ühendav sild, võimaldades õigusinformatsiooni siirdumist ühest kultuurist teise. "Läänemeri kui piir ja sild on loonud harukordse sümbioosi unikaalsusest ja mitmekesisusest, mis iseloomustab just Läänemereruumi õigusajalugu," ütles Luts-Sootak.

Tartu-Riia konverentsi eristab seni toimunutest asjaolu, et kaasa on haaratud ka mõned väga hea rahvusvahelise tasemega professorid, kelle ülikool ei asu Läänemere ääres, aga kes on tegelenud konverentsi temaatikaga seotud oluliste baasuuringutega. Näiteks prof Joachim Rückert Frankfurdi ülikoolist käsitleb probleemiajaloolist lähenemist õigusliku ja ajaloolise mitmekesisuse uurimisstrateegiana. Kokku võtab konverentsil sõna 20 külalist kõigist Läänemere-äärsetest riikidest.

Konverents on avatud kõikidele huvilistele, ettekanded peetakse saksa ja inglise keeles.

Vaata ka konverentsi programmi http://oigus.ut.ee/konverents/et/tulemas/6th-conference-in-legal-history-in-the-baltic-sea/program

Konverents kuulub 2-aastaste vahedega toimuvate rändkonverentside sarja "Läänemereruumi Õigusajaloolastepäev". Siiani on selle sarja konverentsid toimunud Kieli lähedal Salzaus (2000), Lundis (2002), Helsinkis ja Turus (2004), Greifswaldis (2006) ja Kopenhagenis (2008). 2010. aasta konverents erineb eelnevatest selle poolest, et toimub kahes riigis ja kahe ülikooli korraldusel.

Lisainfo:
Marju Luts-Sootak, TÜ õiguse ajaloo professor, tel 737 5396, e-post marju.luts-sootak@ut.ee
Jaanika Seli, TÜ õigusteaduskonna õppekorralduse spetsialist, tel 737 5386, e-post jaanika.seli@ut.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja