Maailmakirjanduse professor Jüri Talvet tähistab 70. sünnipäeva

17. detsembril saab Tartu ülikooli maailmakirjanduse professor Jüri Talvet 70 aastaseks. Ümmarguse sünnipäeva valguses kogunevad Jüri Talveti kolleegid, sõbrad ja tuttavad laupäeval, 12. detsembril Tartu ülikooli senati saali ning austavad teda tähtpäevakonverentsiga „Maamesilasena maailmas – Jüri Talvet 70“.

Jüri Talvet on kauaaegne maailmakirjanduse õppejõud ja hispaania eriala asutaja ning edendaja Tartu ülikoolis. Tema uurimisvaldkond on avar, hõlmates hispaania ja ladina-ameerika kirjanduslugu, baroki või romaani poeetikat, kirjanduse retseptsiooni ja kultuuridevahelist tõlget, maailma ning eesti modernismi komparatiivset tõlgendust, eksistentsialistlikku mõtet, kirjandusteooriat ja –filosoofiat.

Professor Talveti mitmekülgsust peegeldavad ka konverentsi ettekanded, kus kolmeteistkümnest ettekandest üheksa vaatlevad Jüri Talveti rolli tõlkija, kirjandusteadlase ja luuletajana.

Konverentsil astuvad teiste hulgas üles kirjandusteadlane ja kirjanik Rein Veidemann, kes räägib Jüri Talveti filoloogilisest teekonnast hispaaniakeelsest maailmast Eestisse ja tagasi. Kultuurisemiootika professor Peeter Torop kõneleb Talveti fenomenist kultuurisemiootikas.

Konverentsi nimiettekande „Maamesilasena maailmas“ teeb eesti kirjanduse professor Arne Merilai. Jüri Talvetist kui maailma luule tõlkijast annab ülevaate Tartu ülikooli maailmakirjanduse vanemteadur Lauri Pilter.

Konverents „Maailmamesilasena maailmas – Jüri Talvet 70“ toimub 12. detsembril algusega kell 11 Tartu ülikooli senati saalis. Tutvu ettekannete ja päevakavaga.

Jüri Talvet on Eesti võrdleva kirjandusteaduse assotsiatsiooni president ning võrdleva kirjandusteaduse ajakirja Interlitteraria peatoimetaja. Ta on luuletaja, esseist, kirjanduskriitik ja tõlkija, kelle loometegevust on tunnustatud Eesti Vabariigi Valgetähe neljanda klassi ordeni ja Hispaania Kuningriigi Isabel katoliiklase ordeniga.

Lisainfo: Liina Lukas, TÜ maailmakirjanduse dotsent, tel: 737 5343, e-post: liina.lukas@ut.ee.

Virge Tamme