Meediainspektor võtab meediaväljaannete poliitilise meelestatuse liistule

On teada, et valimiste eel peavad meediaväljaanded olema erakondade suhtes neutraalsed. Kas nad ka on? Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi tudengid valmistasid rakenduse, mis mõõdab ajakirjanduslike väljaannete poliitilist meelestatust.

Rakendus „Meediainspektor“ valmis kursusel „Äriteadmuse seminar”. See kogub kokku andmed meediaväljaannete RSS uudisvoogudest ning filtreerib välja artiklid, milles mainitakse erakonna nime, sellega seotud märksõna või erakonna juhatuse liikme nime.

Poliitilistele artiklite pealkirjadele ja juhtlõikudele tehakse meelestatuse analüüs, kasutades selleks EKI emotsioonidetektorit. Selle tulemusena liigitatakse artikkel positiivseks, negatiivseks või neutraalseks.

Seminari juhendaja, Tartu ülikooli tarkvaratehnika teaduri Siim Karuse sõnul võib praeguste andmete pealt näha, et Eesti veebipõhistes meediakanalites on erakondade kajastus neutraalne: ühegi meediakanali korral ei ole erakonna kajastus valdavalt positiivne või negatiivne.

Rakendust arendanud tudengite tiimi liige Jaanus Jaggo rääkis, et nende esmane huvi oli töötada huvitavate andmetega, sealjuures neid ise kogudes. Samuti soovisid nad luua rakenduse, millel oleks laiem eesmärk, mida saaks tuttavatega jagada ning mis oleks aktuaalne ka teatud aja möödudes.

„Mis puutub sellesse, et rakendus on poliitilise sisuga, siis see on lihtsalt teema, mis enne valimisi on meedias kõige populaarsem,“ seletas Jaggo.

Ta lisas, et kõik meediaväljaanded on jäänud poliitikat kajastades neutraalsele pinnasele, mis on valimiste eel ainuõige.

Rakendusega saab tutvuda aadressil http://meediainspektor.ee.

Siim Karus, Tartu ülikooli tarkvaratehnika teadur, e-post: siim.karus@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392