Nädalavahetusel toimuv teaduslinn tutvustab Toomemäel Eesti teadlaste saavutusi

Sel nädalavahetusel, 11. ja 12. juulil ootab Tartu ülikooli muuseum kõiki Toomemäele, kuhu kerkib hansapäevade raames taas teaduslinn. Tartu ajaloolises südames asuv teaduslinnak tutvustab uusimaid teadusavastusi ning kutsub teaduse olulisusest rääkima arvamuskohvikusse.

Teaduslinna keskmes on seekord Struve geodeetiline kaar, millel saab sel aastal 10 aastat UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Struve geodeetiline kaar on Tallinna vanalinna kõrval ainukene Eestis asuv objekt, mis UNESCO maailmapärandi nimekirja kuulub.

Teaduslinnal on kaks keset: Tartu tähetorni aias toimuvad täheteaduse ja maamõõtmisega seotud töötoad ning toomkiriku varemete juures TÜ muuseumi ees on esindatud arvukad teised teadusvaldkonnad, Tartu ülikooli teadlaste leiutised ja avastused ning mitmed Eesti muuseumid.

Teaduslinnas saab näha roboteid ja neid ehitada, tutvuda marsimaja projektiga, uurida, mis on tehislihased, kuulda lähemalt Lactobacillus fermentum ME-3 bakterist ning seda ka erinevate toodete sees maitsta, heita pilk tulevikus kasutatavatele korrosioonivastastele materjalidele, teha katseid oma ajuga, panna ennast proovile saate Rakett 69“ ülesannete lahendamisel koos saates osalenutega ning väga palju muud huvitavat.

Uue algatusena on sel aastal teaduslinnas avatud arvamuskohvik, kus teadlased arutlevad mitmesugustel teadusteemadel, kuid eeskätt just selle üle, kuidas teadus meid igapäevases elus aitab. Arvamuskohvikus on esindatud humaniora, socialia, medicina ja realia et naturalia valdkonna teadlased. Arvamuskohvik avab uksed Tartu tähetorni aias ning kõik huvilised on sinna oodatud.

Teaduslinnas leidub tegevusi nii suurtele kui väikestele ning tihe programm kestab kaks päeva: 11. juulil 10–18 ja 12. juulil 10–17. Kõik tegevused on tasuta. Avatud on ka Tartu ülikooli muuseum ja toomkiriku tornid, Tartu tähetorn ja Tartu ülikooli kunstimuuseum, kuhu pääseb teaduslinna ajal 1-eurose sooduspiletiga.

Toomkiriku varemetesse püstitatakse ka traditsiooniks saanud Toomelava ning 10. juulist alustab varemetes Elektriteatri eestvedamisel tegevust öökino, kus saab kolmel õhtul, 10.-12. juulil algusega kell 23.58 nautida eesti filmikunsti.

Teaduslinna täpsema kava leiate Tartu ülikooli muuseumi kodulehelt.

Teaduslinna toetavad Tartu ülikool, Tartu linn ja Tartu kultuurkapital.

Lisainfo: Urmet Paloveer, teaduslinna programmijuht, tel: 5665 7006, e-post: urmet.paloveer@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja