NOVAATOR: Iseloom on avalik asi

Pikka aega on püsinud arvamus, et osa iseloomuomadusi jääb kõrvaltvaatajale rohkem varjatuks.

Eesti Geenivaramu doonorite peal tehtud Tartu Ülikooli psühholoogide uuring viskab sellele arvamusele tõsise kinda. Sugulase või hea sõbra eest ei varja midagi.

"Kui teine inimene hindab teise inimese iseloomuomadusi, siis on pool sajandit arvatud, et mõned iseloomuomadused on kõrvalvaatajale halvasti näha," ütles Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik. "Näiteks neurootilisuse ja emotsionaalse ebastabiilsuse kohta on nii arvatud. Inimene võib olla pealtnäha täiesti rahulik, aga sisemiselt midagi väga tõsiselt läbi elada."

Seevastu ekstravertsus paistab väga hästi silma: inimene naerab, räägib kõva häälega või kehtestab end hästi selgelt.

Edasi loe TÜ teadusportaalist NOVAATOR!