NOVAATOR: Millal jõudsid inimesed Austraaliasse?

Senised arusaamad Euraasia ja Australaasia asustamisloost on seatud kahtluse alla. Töös olid osalised ka Eesti teadlased, kirjutab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

Täna ajakirjas Science Express ilmuv artikkel järeldab esimese Austraalia põliselaniku genoomi järjestuse võrdluse põhjal, et erinevalt senisest seisukohast võis anatoomiliselt moodsa inimese maailmavallutus väljaspool Aafrikat toimuda siiski kahes, mitte ühes laines.

Uuritav pärilikkuseaine on pärit umbes sada aastat vanast juuksetutist, mis pärineb Lääne-Austraalias elanud noore aborigeeni mehe peast. Geenianalüüs näitab et toona ei olnud selle piirkonna aborigeenid veel Euroopast pärit sisserändajatega seguneda jõudnud.

Juuksetutist eraldatud DNA-järjestuse põhjal väidab suur rahvusvaheline uurimisrühm, et Austraalia esmaasukate eellased lahknesid eurooplaste ja aasialaste eellastest umbes 62-75 000 aasta eest .

Eurooplased ja aasialased omakorda lahknesid alles mitukümmend tuhat aastat hiljem - 25-40 000 aasta eest. Seega tundub, et inimesed on Aasia idaossa liikunud kahe lainena.

Artikli autorite hulgas on ka Tartu Ülikooli ja Eesti Biokeskuse evolutsioonibioloogid. Eesti Biokeskuse teadusdirektor Mait Metspalu sõnul viitavad arheoloogilised leiud, et inimese jalg oli Austraaliasse astunud juba 50 000 aastat tagasi. Aasias mandriosas on inimeste kohalolekule viitavad leiud pärit natuke hilisemast ajast, samas Indoneesias on inimese kohalolek Austraaliaga võrreldava vanusega.

Praegune aborigeeni genoomi analüüs näitab, et nn teise rännulaine rahvakildudega olid põlisaustraallaste esivanematel siiski tihedad sidemed.

"Selles mudelis on võimalusi kaks, kas ka see teine laine jõudis välja Austraaliasse ja segunes seal kohalolijatega või jäi osa Austraalia põlisasukate eellasi Aasiasse ning kohtus seal hiljem tulnud hõimudega," ütles Metspalu.

Inglismaal Cambridge’i ülikooli kogudes hoitavast juuksetutist eraldatud austraallase genoomi järjestasid selles uuringus Kopenhaageni ülikooli teadlased.

Edasi loe Novaatorist!