NOVAATOR: Mis on tume elurikkus?

Looduses on puuduolevad liigid vähemalt sama olulised kui olemasolevad, väidavad Tartu Ülikooli ökoloogid oma värskes teoorias. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38834","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Tavaliselt on ökoloogid ja looduskaitsjad elurikkust käsitledes vaadelnud liike, mis on leitud ühest kindlast kohast. Nii näiteks võetakse vaatluse alla üks ruutkilomeeter ja loetakse üles kõik leitud liigid.

Tartu Ülikooli ökoloogide värske teooria kohaselt on liigirikkuse hävimise kirjeldamisel puuduolevad liigid vähemalt sama olulised. Neid puuduolevaid aga kooslusesse sobivaid liike nimetavad nad tumedaks elurikkuseks.

Botaanikaprofessor Meelis Pärtel, taimeökoloogia professor Martin Zobel ja teadur Robert Szava-Kovats avaldasid sellest artikli ajakirja Trends in Ecology and Evolution märtsinumbris.

Kosmoloogias kasutatakse juba aastakümneid mõistet tumeaine, kirjeldamaks ainet, mida pole võimalik meil ei näha ega tunnetada, kuid mis ometi moodustab universumist 80 protsenti. Tumeaine on vastasmõjus meile nähtava ainega, millest on moodustunud tähed ja planeedid. Peaaegu samasugune vastasmõju kehtib ka looduslikes kooslustes.

Edasi loe TÜ teadusuudiste portaalist NOVAATOR!