OECD võrdles arenenud riikide haridussüsteeme

Täna avaldas OECD iga-aastase haridusindikaatorite ülevaate "Education at a Glance", kus antakse ülevaade neist tendentsidest hariduses, mida liikmesriigid ühiselt oluliseks peavad. Väljaandes on esitatud valik haridussüsteeme kirjeldavaid näitajaid, mis võimaldavad riikidel end võrrelda ja analüüsida, teatab Haridus- ja Teadusministeerium.

Olulisemate haridusindikaatorite võrdluses kuulub Eesti samasse rühma maailma arenenud riikidega. Küll toob OECD välja, et mitmes haridusvaldkonnas on Eesti teistest riikidest oluliselt enam suurendanud rahastamist.

Eesti kohta avaldatud teates tuuakse esile meie kõrget haridustaset: keskhariduse omandanute määr on 89% (OECD keskmine 73%) ning kõrgharidusega inimeste määr 36% (OECD keskmine 30%), mida põhjendatakse sellega, et Eesti investeeringud haridusse on ajalooliselt olnud märkimisväärsed.

Enam kui 60% (ajavahemikul 2000-2008) suurenesid Eesti kulutused üld- ja kutseharidusse, selles võrdluses oleme teisel kohal ning ületame kaks korda OECD keskmist. Samal ajal on õpilaste arv Eestis vähenenud veerandi võrra, kuid OECD riikides jäänud suhteliselt stabiilseks.

Ajavahemikus 2000–2008 on kasvanud ka kõrgkoolide kulutused õppija kohta. OECD riikide keskmine rahastamine kasvas 14%, Eestis 32%. Oma osa on siin kindlasti selles, et noored pürivad järjest kõrghariduse poole: OECD riikides kasvas üliõpilaste arv vaadeldaval perioodil veerandi võrra, Eestis 16%; suurem kasv üliõpilaste arvus jäi meil perioodi 1995-2000, kui kasv oli 66%; OECD riikides samal ajavahemikul 21%.

Loe edasi HTM-i veebist: http://www.hm.ee/index.php?0512625

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja
tel 737 5683, 515 0184
avalik@ut.ee
www.ut.ee