Õpetajad katsetavad praktilisi lahendusi, et ainetunde põnevamaks muuta

7. ja 8. jaanuaril toimub esimest korda Tartus bioloogia- ja keemiaõpetajate ühine talvekonverents, millega soovitakse suurendada valdkondadevahelist seotust. Praktiliste töötubadega näidatakse, kui lihtne on läbi käed-külge-lähenemise ainet õpetada ning uurimuslikke töid läbi viia ja analüüsida.

Tartu ülikooli loodusteadusliku hariduse keskuse juhataja professor Miia Rannikmäe sõnul toimuvad kahe erineva aine õpetajate talvised koolituspäevad esimest korda ühiselt. „Paljud pedagoogid töötavad koolis mitme aine õpetajana, ühise konverentsiga tahame näidata erinevate teemade interdistsiplinaarsust ning suurendada aineõpetajate vahelist koostööd. Valdkondadevahelise seotuse näitamine erinevates ainetundides on ka õpetajatele oluline väljakutse.“

Konverentsil astuvad üles mitmed Tartu ülikooli ja Eesti üldhariduskoolide õpetajad. Konverentsi suurim väärtus on arvukad töötoad, mis jagavad õpetajatele nippe uurimusliku õppe läbiviimiseks ning praktiliste tegevuste osakaalu suurendamiseks.

Näiteks käsitleb Jaan Poska gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Lauri Mällo loomade käitumise õppematerjali parimaid praktikaid. Nimelt ilmus eelmisel aastal tõlkena õppematerjal „Loomade käitumine – praktilised tööd ja andmekogumisharjutused gümnaasiumiastmele“ ning Tartu Jaan Poska gümnaasiumis sai osa materjalist valikkursuse raames järele proovitud. Tõlkijate lahkel loal tutvustaks nii materjali kui ka läbiviidud kursust.

Töötoas tehakse üheskoos läbi mõned praktilised tööd (rotid, kilgid vms) ning tutvustatakse õpilaste töid. Omavahel jagatakse kogemusi, mis seotud loomade käitumiseksperimentidega.

Teistes töötubades valmistatakse seepi, viiakse läbi viktoriin, kus kasutatakse IT-vahendeid ning tehakse tutvust T-särgi kromatograafiaga, kus tehakse veekindlate markerite abil ja kasutades voolutajana piiritust T-särgile kujundeid.

Praktiliselt tehakse läbi harjutuste kasutamine ja koostamine LearningApps keskkonnas, eraldatakse lehepigmenti ning toimub tervisekohviku töötuba, kus õpilased ja õpetajad tutvustavad mitmete igapäevaselt tarvitatavate marjade, puu- ja juurviljade tervistavaid omadusi ning mitte päris igapäevaselt kasutatavate, kuid siiski meie lähiümbrusest pärit taimede raviomadusi ja kasutusvõimalusi.

Sündmust korraldavad Tartu ülikooli loodusteadusliku hariduse keskus ning meditsiiniteaduste valdkond koostöös Eesti bioloogiaõpetajate ühingu ja Eesti keemiaõpetajate liiduga.

Tutvu konverentsi programmi ja töötubadega.

Lisainfo: professor Miia Rannikmäe, TÜ loodusteadusliku hariduse keskuse juhataja, tel: 566 01695, e-post: miia.rannikmae@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392