Põhjamaade mükoloogid täiendavad Eestis maailma seente andmebaasi

Käärikul toimuva Põhjamaade mükoloogia kongressil lähevad 60 uurijat loodusesse seeni korjama ning määravad kogutud liikide DNA-d. Saadud info sisestatakse üleilmsesse andmebaasi, mille arendamist juhivad Tartu ülikooli teadlased.

10.–15. septembrini toimuva kongressi eesmärk on teadusliku materjali kogumine erinevatest ökosüsteemidest ning selle ühine uurimine. Mükoloogilise materjali uurimiseks on teadlastele sisustatud ajutine labor töölaudade, mikroskoopide, arvuti ja muu vajaliku tehnikaga.

Korraldajad loodavad, et valdkonna tippteadlased ja eksperdid leiavad töö käigus Eesti jaoks kümneid uusi seeneliike.

„Sel aastal viime sisse olulise täienduse. Nimelt võtame kõigilt kogutud seeneliikidelt DNA proovi, mille põhjal määratakse liigi DNA triipkood ning saadud info sisestame andmebaasi UNITE. Tegu on maailma juhtiva ja suurima seente DNA triipkoodide andmebaasiga, mille arendamist juhivad Tartu ülikooli teadlased,“ tutvustas kongressi tegevust Tartu ülikooli loodusmuuseumi direktor ja mükoloogia professor Urmas Kõljalg.

„Esmakordselt toimub kongress väljaspool klassikaliselt Põhjamaadeks peetud riike, mis on Eestile suur tunnustus antud valdkonnas,“ leidis Kõljalg.

22. Põhjamaade mükoloogia kongressi korraldab Tartu ülikooli loodusmuuseum. Rohkem infot leiab http://natmuseum.ut.ee/nmc22/.

Lisainfo: Urmas Kõljalg, Tartu ülikooli loodusmuuseumi direktor, tel: 737 6235, 5341 2823, e-post: urmas.koljalg@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja