RAHVUSVAHELINE KONVERENTS KESKENDUB PUŠKINI AJASTU UURIMISELE

Konverentsi "Pu¨kini ajastu: refleksiooni ja kommentaari probleemid" ettekannetes peatutakse aktuaalsetel süžeedel, mis kerkivad esile Pu¨kini ajastu tekstide kommenteerimisel. Käsitletakse ka teoseid, mis on loodud järgnevatel epohhidel, kuid on mingil määral Pu¨kini ajastuga seotud. Programmis on ka ettekandeid, mis puudutavad mitte ainult vene, vaid ka teisi kultuure. Näiteks Sirje Olesk räägib Betty Alverist kui Pu¨kini kommenteerijast. Arutluse alla tulevad selliseid kirjandusteaduse võtmeprobleemid nagu kultuurirefleksioon, tõlge ja intertekstuaalsus.

Pu¨kini ajastut nimetatakse vene kultuuri kuldajastuks, mis mõjutab vene kultuuri arengut tänapäevalgi. 20. sajandi esimesel poolel oli just see periood russistika põhiobjektiks, sh ka akadeemik Juri Lotmani lemmikuurimisalaks. Hiljem nihkus teadlaste tähelepanu nn hõbeajastule, ehk 20. sajandi alguse kirjandusele. Konverentsi peakorraldaja Ljubov Kisseljova sõnul on kätte jõudnud aeg uuesti läbi vaadata ning lahti mõtestada uue aja vene kultuuri allikad, arvestades uusimaid saavutusi retoorikas, hermeneutikas ja semiootikas. "Oleks tarvilik saavutada uus metodoloogiline tase Pu¨kini ajastu uurimise valdkonnas. Samas on tähtis analüüsida Pu¨kini ajastu vene kultuuri refleksioone teiste maade ja rahvaste kultuurides. See kõik saab võimalikuks ainult teadlaste ühenduse ühiste pingutustega ja Tartu on just see koht, mis ühendab eri maade Lotmani koolkonna esindajaid."

Tartu Pu¨kini konverentside idee algatas akadeemik Juri Lotman 1987. aastal. Teine konverents toimus pärast pikka vaheaega 1998. aastal ning kolmas aastal 2003. Ljubov Kisseljova sõnul on eelnevad konverentsid ja nende põhjal koostatud teadusväljaanded näidanud, et tegemist on tõsise teadusprojektiga, mis demonstreerib Tartu Lotmani koolkonna jätkusuutlikkust.

Konverentsist võtab osa 29 teadlast USAst, Itaaliast, Venemaalt, Ukrainast, Leedust ja Eestist. Ettekanded on vene keeles ning kõik huvilised on oodatud kuulama. Konverentsi ajakava.

Konverentsi läbiviimist toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu Ülikool.

Lisainfo: Ljubov Kisseljova, TÜ vene ja slaavi filoloogia osakonna juhataja, tel 737 5353

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist