Rahvusvaheline sümpoosion sõnamaagiast vaikuseni

25. aprillist 27. aprillini toimub Tartu ülikoolis rahvusvaheline sümpoosion „Sõna vägi“, kus arutletakse sõnakasutuse üle maailma pärimuskultuurides minevikus ja tänapäeval.

Sümpoosion toob kokku folkloristid, etnoloogid, antropoloogid ja usundiloolased Eestist, Iirimaalt, Prantsusmaalt, Soomest ja Ühendkuningriigist, kes käsitlevad oma ettekannetes nii poeetilisi kui maagilisi folkloorižanre, samuti argisuhtlust ja ametlikku keelekasutust ning vaikuse tähendust kultuurides.

University College Cork religiooniteaduste osakonna juhataja James Kapalo plenaarloengus on juttu salastatuse seosest maagilise ja poliitilise võimuga, mis avaldub nii rahvapärastes loitsudes kui ka riiklike salateenistuste tegevuses ja nende andmebaasides.

TÜ inglise ja võrdleva rahvaluule vanemteadur Jonathan Roper peab teise plenaarloengu, mille keskmes on rahvapärased arusaamad keelekasutuse kohta, mida tal õnnestus koguda Newfoundlandi saarel toimunud välitöödel.

Kolmandas plenaarloengus käsitleb Helsingi ülikooli folkloristika professor Lotte Tarkka sõnalise pärimuse retoorilist ja maagilist väge, mis avaldub žanride koostoimes. Teistes ettekannetes tuleb juttu nii läänemeresoome kui ka kaugematest kultuuridest neenetsitest India põlisrahvasteni.

Sümpoosioni korraldavad TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule osakond, etnoloogia osakond ja Helsingi ülikooli folkloristika osakond.

Tutvu sümpoosioni programmiga.

Ülo Valk, TÜ eesti ja võrdleva rahvaluule professor