Rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi hõbemedal tuli Eestisse

Tänavuse rahvusvahelise matemaatikaolümpiaadi hõbemedal tuli üle 15 aasta Eestisse. Matemaatikaolümpiaad toimus 12.-23. juulil Brasiilias, Rio de Janeiros, kus Eesti võistkonna parimana pälvis hõbemedali Richard Luhtaru. Richardile järgnesid Joonas Jürgen Kisel, Kaarel Hänni, Toomas Tennisberg ja Nikita Leo, kelle kõigi saavutusi märgiti ära diplomiga.

Rahvusvahelisel matemaatikaolümpiaadil lahendati kahe päeva jooksul kokku kuus ülesannet, mille lahendamise peamine raskus seisnes matemaatikatõdede nutikas kombineerimises. Seega ei piisanud edukaks soorituseks lihtsalt faktide ära õppimisest. Selleaastane olümpiaad sisaldas palju keskmisest keerulisemaid pähkleid, millest kõige raskemale ülesandele esitas täislahenduse vaid kaks õpilast.

Võistlejaid olid tänavu 111 riigist ning Eesti võistkond jäi mitteametlikus riikide arvestuses võistkonna liikmete punktide summa kohaselt 71. kohale. Eesti võistkonda kuulusid:

• Joonas Jürgen Kisel, Vanalinna Hariduskolleegium, 12. klass
  • Kaarel Hänni, Tallinna Reaalkool, 12. klass
  • Nikita Leo, Gustav Adolfi Gümnaasium, 11. klass
  • Richard Luhtaru, Hugo Treffneri Gümnaasium, 10. klass
  • Toomas Tennisberg, Hugo Treffneri Gümnaasium, 10. klass
  • Hendrik Vija, Miina Härma Gümnaasium, 9. klass

Eesti õpilasi saatsid võistkonna juhendajatena Urve Kangro, TÜ dotsent, ja Sandra Schumann, Harvardi ülikooli vilistlane. Võistkonna juhendaja Sandra Schumanni sõnul võib Eesti võistkonna tulemusi sel aastal pidada sellel vanimal ja suurimal olümpiaadil suurepäraseks.

Sandra Schumanni sõnul oli Eesti võistkond tugev ja seda peegeldasid ka tulemused. Eelmine hõbemedal toodi matemaatikaolümpiaadilt koju 15 aastat tagasi ja kokku on Eesti sellelt võistluselt teeninud vaid viis hõbemedalit, mis lisab alles 10. klassi lõpetanud Richard Luhtaru saavutusele veelgi sära. Ka teiste võistlejate tulemused olid tugevad. Märkimist väärib seegi, et tervelt neljal võistkonna liikmel on võimalus ka järgmisel aastal võistkonda kandideerida loodetavasti Eestile veelgi rohkem säravaid medaleid tuua.

Tänavu läks olümpiaadi võit Amirmojtaba Sabourile Iraanist, Yuta Takayale Jaapanist ja Hữu Quốc Huy Hoàngile Vietnamist.

Lisaks võistlemisele pakkus olümpiaadi korraldaja Instituto de Matemática Pura e Aplicada (IMPA, Puhta ja Rakendusliku Matemaatika Instituut) osalejatele rikkalikku kultuuri- ja meelelahutusprogrammi. Vaadati maailma suurimat ühe inimese poolt tehtud grafitit, külastati Maracanã staadionit ja imetleti Rodrigo de Freitase laguuni. Samuti veetis Eesti tiim aega karaoket lauldes, rannamõnusid nautides ja kohalikku suurimat vaatamisväärsust, Lunastaja Kristuse kuju, külastades.

Eesti õpilaste lähetamist rahvusvahelistele võistlustele rahastab haridus- ja teadusministeerium ning korraldab TÜ teaduskool.

Lisainfo: Sandra Schumann, Harvardi ülikooli vilistlane, +372 5615 7641, sandra.schumann426@gmail.com

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik