Rahvusvahelised eksperdid arutavad Tartus meretaseme muutuste mõju rannikuasustusele

3. detsembril kogunevad Tartu ülikoolis Euroopa ja naaberalade humanitaar- ja loodusteadlased seminarile „Sea-level change and prehistoric coastal societies“. Arutletakse, kuidas on meretaseme muutused mõjutanud esiajaloolist rannikuasustust ning uurivad võimalusi arheoloogilise materjali paremaks kaasamiseks meretaseme muutuste hindamisel.

Meretaseme muutuste ulatuse ja kiiruse täpsem tundmine möödaniku kohta on oluline kliima soojenemisemisest tingitud meretaseme tõusu tulevikuprognooside koostamiseks ja võimalike kohanemismeetmete väljatöötamiseks. Samuti on oluline teada möödanikus aset leidnud ekstreemsete sündmuste, sealhulgas tormide mõju ulatust, mis võisid olla oluliselt võimsamad ning purustavamad, kui seda näitavad instrumentaalsed mõõtmistulemused.

„Neid ekstreemumeid on vaja teada, et õigesti planeerida rannikuvööndi kasutust tulevikus. Teiselt poolt on humanitaar- ja loodusteaduste alase kompetentsi ühendamine oluline, et paremini mõista meie esiajaloolist rannikuasustust, sealhulgas möödanikus aset leidnud rändeid ning inimese kohanemist muutuva kliima ja meretasemega,“ rääkis seminari üks korraldajaid, Tartu ülikooli geoloogia vanemteadur Alar Rosentau.

Seminaripäeval tutvustatakse geoloogilise ja arheoloogilise andmestiku kasutamist meretaseme muutuste hindamisel Soome lahe piirkonnas, Rootsi rannikualadel ja Läänemere lõunaosas. Samuti tuleb juttu purustusi põhjustanud tsunaamist India ookeani põhjarannikul varajasel pronksiajal ning meretaseme muutustest ja esiajaloolisest asustusest Valge mere rannikul ning Läänemere-Laadoga vahelises väinasüsteemis.

Seminaripäev toimub TÜ Chemicumis (Ravila 14a) auditooriumis 1019 ja on avatud kõigile huvilistele. Seminari täpsema kavaga on võimalik tutvuda siin. Seminaripäeva korraldab ökoloogia ja maateaduste doktorikool.

Lisainfo: Alar Rosentau, geoloogia vanemteadur, tel: 5155231, e-post: alar.rosentau@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392