Rahvusvahelisel füüsikaolümpiaadil pälvisid medali kõik Eesti võistkonna liikmed

7.-15. juulini Taanis toimunud 44. rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt IPhO2013 15. juulil koju saabuv Eesti võistkond esines 83 riigi 381 õpilase konkurentsis suurepäraselt – kõik võistkonna viis liiget pälvisid medali.

Hõbedase tulemuse said värsked gümnaasiumilõpetanud Andres Põldaru (Tallinna 32. Keskkool), Kristo Ment (Pärnu Koidula Gümnaasium) ja Kaur Aare Saar (Hugo Treffneri Gümnaasium). Võistkonna noorimad liikmed Kristjan Kongas (Tallinna Vanalinna Hariduskolleegium, 9. kl.) ning Joonas Kalda (Tallinna Reaalkool, 10. kl.) pälvisid pronksmedalid. Mitteametlikus riikide võrdluses oli Eesti kõigi võistkonna liikmete poolt saadud punktide summa alusel 83 riigi seas 17. kohal. Euroopa riikidest olid sama näitaja kohaselt Eestist ees vaid Rumeenia, Ungari ja Prantsusmaa.

Üldvõitjaks tuli teist aastat järjest ungarlane Attila Szabó, kes kogus võimalikust 50 punktist 47. Szabó sai parima tulemuse ka möödunud suvel Eestis toimunud IPhO-l. Seni pole keegi kaks korda rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi võitnud. Ka Eesti võistkonna liikmetel Kristjan Kongasel ja Kaur Aare Saarel on auhinnariiulil hõbemedalid Eestis toimunud IPhO-lt.

Traditsiooniliselt olid võistlusülesanded seotud korraldava riigi füüsikute uurimissuundade või paikkonna füüsikaliste nähtustega. Nii käsitlesid teoreetilise vooru ülesanded 2009. aastal Lõuna-Taanis langenud Maribo meteoriidi langust ning tagajärgi; uudset ja efektiivset meetodit auru genereerimiseks valguse neeldumisel vees lahustatud nanoosakeste poolt; Gröönimaa liustiku teket ja potentsiaalsest sulamisest tekitatud efekte. Eksperimentaalses voorus uurisid õpilased valguse levikut erinevates keskkondades -- optilisest fiibrist vedelikuni, samuti tegid nad katseid päikeseelementidega.

Sellel aastal tähistab Taani ning kogu füüsikute maailm kvantmehaanika ühe olulisemaid nurgakivi, Bohri aatomimudeli 100.aastapäeva ja ka paljud olümpiaadi üritused olid pühendatud sellele tähtpäevale.

Eesti võistkonnaga olid olümpiaadil juhendajatena kaasas õpilastena Eestit mitmetel rahvusvahelistel olümpiaadidel esindanud Mihkel Kree (Marseiil ülikooli doktorant) ja Oxfordi ülikooli üliõpilane Stanislav Zavjalov. Kauane Eesti võistkonna mentor Jaan Kalda osales sel aastal IPhO-l aga Saudi Araabia võistkonna juhendajana.

Võistkond saabub Kopenhaagenist Tallinna lennuväljale 15. juulil kl 17.35.

Eesti võistkondade ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel koordineerib TÜ Teaduskool ja rahastab haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo: Mihkel Kree, Eesti võistkonna juhendaja, +372 53431277, mihkel.kree@gmail.com

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja